Husité a maršál Koněv dostali v Praze 3 doplňkové tabulky

22. červen 2021  Redakce   Praha  437 zobrazení  523 slov

Radnice Prahy 3 postupně pod názvy ulic instaluje doplňkové tabulky, které blíže představují osobnosti a události, po kterých jsou ulice pojmenovány.

Odhalení cedule. Foto: ÚMČ Praha 3Odhalení cedule. Foto: ÚMČ Praha 3

V loňském roce jich bylo u příležitosti 600. výročí bitvy na Vítkověumístěno již čtrnáct. Letos se tabulky objeví v dalších šesti ulicích, např. Prokopově nebo Roháčově.Nově se ale své tabulky dočkali kontroverzní maršál Koněv.

Reklama

Tabulky mají osvětovou roli.

„Zároveň instalaci vždy spojujeme s některým z aktuálních výročí. Přesně před třiceti lety dne 21. června 1991 opustil naše území poslední železniční transport se sovětskými vojáky a technikou. Proto jsme umístili novou tabulkou na Koněvovu ulici“, uvádí starosta Prahy 3, Jiří Ptáček.

Opakovaně se objevuje požadavek na přejmenováníKoněvovy ulice, které by však sebou neslo mnoho komplikací. Jedná se o jednu z nejdelších ulic v Praze, kde bydlí okolo 7000 obyvatel.

„Proto jsme se rozhodili, že alespoň formou dodatkové cedulky co nejvýstižněji popíšeme Koněvovu roli v moderních evropskýchdějinách“, doplňuje radní pro kulturu Prahy 3, Pavel Křeček.

Podklad textu  byl původně určen pro rozšiřující dodatkové informace k pomníku I. S. Koněva v Praze 6 a byl konzultován s Vojenským historickým ústavem.

„Za jeho poskytnutí děkuji zejména Janu Lacinovi, místostarostovi Prahy 6 pro kulturu“, upřesňuje Pavel Křeček.

Finální text nové doplňkové tabulky byl ještě konzultován i s Ústavem pro studium totalitních režimů.

„I přes snahu o co největší objektivitu stejně očekávám, že obsah tabulky bude přijímán rozporuplně“,míní Křeček.

Že bychom měli o historii mluvit a připomínat si ji, glosuje starosta Ptáček:„Po Žižkově prý koluje legenda, že Koněv byl věrný kůň Jana Žižky. Osvěta je nezbytná“.

PARTNER RUBRIKY PRAHA: Nemocnice sv. Kříže Žižkov


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x