Kongresové centrum hledá dobrovolníky

8. březen 2022  Redakce   Praha  1333 zobrazení  485 slov

Poptávka po dobrovolnické pomoci roste. Hlavní město Praha ve spolupráci se Středočeským krajem otevřelo už v pátek 4. března 2022 asistenční centrum v Kongresovém centru Praha.

Kongresové centrum Praha. Foto MEDIASHOWKongresové centrum Praha. Foto MEDIASHOW

Koordinaci dobrovolníků zajišťuje Oblastní spolek Českého červeného kříže Praha 1.

Reklama

Nezisková iniciativa Vlna pomoci umožňuje pomocí webové aplikace rychlou a efektivní koordinaci dobrovolníků. Všichni, kdo mají v současnosti zájem pomáhat na více místech republiky, se mohou jednoduše registrovat na webu vlnapomoci.cz. Online si pak vyberou z aktuálních nabídek od organizací Meta, Oblastní spolek ČČK Praha 1, Integrační centrum Praha, případně od dalších iniciativ i mimo hlavní město.

Po registraci uvidí zájemci přehledné informace o činnostech a mohou se hlásit přímo na konkrétní časy, které jim vyhovují, a to i opakovaně.

„Jsem ráda, že se neziskové organizace ujaly aktivně tohoto úkolu a našly způsob, jak efektivně zorganizovat dobrovolnickou pomoc. Občanská společnost hraje klíčovou roli v krizích a bez jejich zapojení by veřejná správa neměla šanci podobné situace zvládnout. Velmi jim děkuji za jejich nasazení, které není samozřejmostí. Poslední dny jasně ukazují mylnost těch názorů, že neziskový sektor jen vysává státní rozpočet, jak v minulosti zaznívalo z úst některých vysoce postavených vládních činitelů,“ zdůrazňuje Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

V Kongresovém centru denně pomáhá přes 120 dobrovolníků, potřeba bude brzy dvojnásobné množství. Nejnutněji centrum potřebuje tlumočníky, vítáni jsou však i jazykově nevybavení dobrovolníci pro různorodou pomoc. Dobrovolníci pomáhají s tlumočením při vyřízení víza, zdravotního pojištění a pracovního povolení či k získání sociálních dávek.

Dále pak pomáhají se zajištěním humanitárního ubytování. Na místě jsou také zdravotníci a duchovní nebo psychologická podpora. Součástí služeb je i odpočinková zóna a tři dětské koutky.

Centrum slouží 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Dobrovolníky je nezbytné před každou směnou náležitě proškolit. Právě proto je nezbytné, aby se dobrovolníci přihlašovali na směny a nechodili naslepo.

Doteď byla registrace prostřednictvím online tabulky, která byla v mnohých ohledech nepraktická. Nyní ji digitalizuje Vlna pomoci a celé řízení dobrovolníků nabývá na efektivitě. Vlna pomoci je nezisková iniciativa, která digitalizuje dobrovolnictví a propojuje neziskové organizace s dobrovolníky.

Projekt spojuje komerční společnosti, neziskové organizace a filantropy, kteří přináší do neziskového sektoru moderní systémy a technologie, které organizacím a dobrovolníkům dlouhodobě chybí.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x