Léčba po covid-19? Postcovidové centrum Praha 3 v Nemocnici Žižkov

6. květen 2021  Advertorial   Praha  1075 zobrazení  573 slov

Postcovidové stavy se týkají velkého množství lidí, kteří měli onemocnění covid-19. Následky mohou být na plicích i na srdci. Diagnostiku a léčbu zajišťují vzniklá postcovidová centra. Jedním z nich je i Postcovidové centrum v Praze 3, a to v Nemocnici sv. Kříže Žižkov v rámci ambulantního centra pro choroby plicní a kradiologie.

Vyšetření plic. Foto: Nemocnice sv. Kříže ŽižkovVyšetření plic. Foto: Nemocnice sv. Kříže Žižkov

Postcovidové centrum Praha 3 - Žižkov je tvořeno specializovanými ambulancemi: Ambulantní centrum pro plicní choroby, Kardiologická ambulance a Interní ambulance. V Nemocnici sv. Kříže Žižkov je rovněž RTG zařízení, odběrová místnost a laboratoř.

Reklama

Do centra postcovidové péče v Praze 3, v Kubelíkově ulici 16, které je součástí Ambulantního centra Nemocnice sv. Kříže Žižkov, se mohou objednávat pacienti, kteří prodělali onemocnění covid-19. Není nutné doporučení od praktického či interního lékaře.

Obecně pacienty při prvních návštěvách v ambulancích čekají základní vyšetření, jako:

  • krevní odběry
  • odběry vzorku moči
  • EKG vyšetření
  • rentgenové vyšetření hrudníku
  • funkční vyšetření plic
  • a další dle uvážení lékaře na základě obtíží pacienta

Je vždy na individuálním posouzení lékaře ke stavu pacienta, která vyšetření bude nutné podstoupit a následně, jak pacienta léčit.

U větší části pacientů, kteří nemoc covid-19 prodělali v domácím prostředí, s neobjevují žádné dlouhodobé následky. Nicméně u některých osob jsou popisovány dlouhodobé projevy postižení plicního parenchymu, dolních dýchacích cest, plicních cév, srdce a dalších orgánů.

SOUVISEJÍCÍ: Po nemoci covid-19? Nepodceňujte vyšetření plic a srdce

Pacienti pro prodělání onemocnění covid-19 nejčastěji uvádějí únavu, dechové obtíže (dušnost případně vnímání blíže nespecifikovatelného dechového dyskomfortu), kašel, bolesti na hrudi, malátnost, mravenčení končetin, poruchy zažívání, úzkost, depresi a další řadu příznaků, které mohou trvat i několik měsíců.

Pokud tedy po prodělání nemoci covid-19 vnímáte, že "vaše tělo nefunguje" tak, jak jste byli dřívě zvyklí, cítíte se unaveni, během běžných denních i pohybových aktivit cítíte, že se při nich zadýcháváte (máte pocit krátkého dechu, pocit, že nestačíte s dechem, že vám nejde zhluboka nadechnout, vydechnout), nevydržíte je vykonávat tak dlouho, jak jste je před nemocí prováděli, cítíte se při nich nebo po jejich provádění unavení, tak je vhodné váš stav konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Nebo vyhledat plicního specialistu, například v Ambulantním centru Nemocnice Žižkov.

Ambulantní centrum pro choroby plicní Nemocnice Žižkov má ordinační hodiny v Kubelíkově ulici (info zde). Objednat se lze na telefonu 221 012 220, 221 012 221 (222).

PARTNER RUBRIKY PRAHA: Nemocnice sv. Kříže Žižkov


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.47 hvězdiček / Hodnoceno: 17x