Očkovací autobus nabídne zájemcům vakcínu na řadě míst Prahy

29. červenec 2021  Redakce   Praha  669 zobrazení  1128 slov

Hlavní město Praha představilo svůj plán co nejvíce přiblížit očkování proti onemocnění covid-19 všem Pražanům a návštěvníkům metropole, kteří se ještě k očkování neregistrovali, nezískali termín nebo prozatím s očkováním váhají.

Očkovací autobus v Praze. Foto Magistrát hlavního města PrahyOčkovací autobus v Praze. Foto Magistrát hlavního města Prahy

V sobotu 31. července poprvé vyrazí Očkovací autobus hlavního města a pražského dopravního podniku, který postupně objede hojně navštěvovaná místa po městě. Na nich se budou moci lidé včetně dětí od 12 let nechat jednoduše zaregistrovat a okamžitě podstoupit i očkování.

Reklama

Kolem desítky míst po celé Praze navštíví od konce července až do druhé poloviny září Očkovací autobus. V něm budou mít příležitost se nechat očkovat všichni lidé starší 16 let, včetně handicapovaných osob, neboť vstup je plně bezbariérový. Pojízdné očkovací centrum pojme až 300 klientů denně.

Jednotlivé zastávky autobusu se budou nacházet na oblíbených místech mezi Pražany, případně tam, kde se budou aktuálně konat kulturní akce. Hned první víkend na přelomu července srpna zamíří pojízdné očkovací centrum do Zoo Praha v Troji a v polovině příštího týdne se bude nacházet na náplavce u Hořejšího nábřeží.

Následovat budou další stanoviště na Olympijském festivalu ve Stromovce, v Botanické zahradě, na Výstavišti Praha nebo třeba na náplavce u Rašínova nábřeží. Aktuální trasa Očkovacího autobusu a další informace k projektu jsou k dispozici na webových stránkách ockovani.praha.eu/bez-registrace.

„Inspirovali jsme se v Německu, Rakousku nebo v Litvě. Očkovací autobus je součástí naší strategie rozšiřovat možnosti chránit se před covidem-19. Každý má možnost volby se rozhodnout. Pokud zvolí očkování, pak mu k tomu nabídneme ten nejlepší servis. Reagujeme vždy podle dané cílové skupiny - očkovali jsme přímo v domovech pro seniory, očkujeme v rámci speciálních terénních akcí lidi bez domova, a především za mladšími lidmi se teď přibližujeme autobusem,“ uvádí radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.

V Očkovacím autobuse se očkuje vakcínou Comirnaty (BionTech/Pfizer) a jednodávkovou vakcínou Janssen-Cilag (Johnson & Johnson), kterou však nelze kombinovat s jinými očkovacími látkami. Na druhou dávku vakcíny Comirnaty bude možné se dostavit opět do Očkovacího autobusu v místě jeho aktuálního stání, nebo se objednat do Metropolitního očkovacího centra, případně kamkoliv jinam.

Na většině stanovišť bude možné podat vakcínu i dětem ve věku 12 až 15 let. Bude se tak jednat o vůbec první místo bez registrace, kde se bude očkovat tato věková skupina. V těchto případech bude vždy přítomen pediatr. Očkovat se zde mohou také podle podmínek stanovených Ministerstvem zdravotnictví ČR cizinci a Praha usiluje i o to, aby stejnou příležitost měli také všichni samoplátci.

Stejně tak mohou dorazit i zájemci o druhou dávku očkování, v takovém případě však musí dodržet minimální časový rozestup mezi dávkami vakcinace 21 dní.

„Jako koordinátor očkování považuji Očkovací autobus za optimální doplnění jinak skvěle fungujících stacionárních očkovacích míst na území hlavního města Prahy a považuji jej za ideální možnost, jak přiblížit očkování dosud nerozhodnutým občanům nebo těm z nás, kteří z různých důvodů nemohli využít kamenných očkovacích míst,“ hodnotí Martin Ježek, ředitel příspěvkové organizace hl. m. Prahy Metropolitní zdravotnický servis a zároveň krajský koordinátor očkování.

Jednou z hlavních výhod celého projektu je skutečnost, že není potřeba se předem jakkoliv registrovat přes Centrální rezervační systém a stačí se dostavit na místo aktuální zastávky autobusu kdykoliv v rámci otevírací doby.

Uvnitř autobusu musí mít každý zakrytá ústa i nos respirátorem třídy FFP2 nebo jinou obdobnou alternativou. Dále je třeba dodržovat rozestupy, dezinfikovat si ruce a řídit se pokyny personálu. Pro registraci na místě bude potřeba pouze kartička zdravotní pojišťovny a doklad totožnosti, následně bude spolu s lékařem vyplněn dotazník k očkování. Po aplikaci očkovací látky dostane každý očkovací průkaz. V klidové zóně by poté měl vyčkat ještě zhruba 30 minut pro případ, že by se mu udělalo nevolno.

„Od začátku pandemie koronaviru jde pražská MHD příkladem. Není a nebyla ani v době vrcholícího šíření viru žádným zdrojem covidu-19, jak potvrdily výsledky studie Akademie věd ČR a Dopravního podniku. Děláme MHD bezpečnou a ukázalo se, že skvěle funguje systém větrání a maximální výměny vzduchu a každodenního čištění, který téměř po celou dobu pandemie v dopravních prostředcích uplatňujeme. Nyní autobus pražské MHD vyjede s očkováním přímo k lidem, aby se život mohl co nejdříve vrátit do starých kolejí,“ doplňuje náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

PARTNER RUBRIKY PRAHA: Nemocnice sv. Kříže Žižkov


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x