Praha 3 vysoutěžila podobu nové školy

13. říjen 2021  Redakce   Praha  606 zobrazení  593 slov

Rada městské části Prahy 3 schválila výsledky architektonické soutěže na novou šestitřídní mateřskou školku v Jeseniově 98.

Nová podoba školky, ilustrační foto. Zdroj: Praha 3Nová podoba školky, ilustrační foto. Zdroj: Praha 3

Mezi třiceti devíti soutěžními projekty zvítězil návrh týmu architektky Radky Kurčíkové. Porota na něm ocenila například vhodné umístění budovy na pozemku a zachování velké zahrady, tvarovou pestrost a zároveň estetickou uměřenost, světelný komfort ve třídách nebo přístupy na zahradu. V soutěžní porotě zasedli nezávislí architekti a zástupci městské části.

Reklama

„Praha 3 musela přistoupit k uzavření stávající budovy školky, protože během loňského roku začala vykazovat fatální poruchy ve statice objektu. Vedení radnice se rozhodlo pro bleskové vypsání soutěže a co nejrychlejší realizaci novostavby školky“, uvádí Matěj Michalk Žaloudek, předseda radničního výboru pro územní rozvoj Prahy 3.

Radnice se totiž potýká s nedostatkem míst ve školkách a s rostoucí výstavbou na nákladovém nádraží se bude poptávka po školkách nadále zvyšovat.

„Dobře postavená školka je jedním z předpokladů kvalitního vzdělávání. Naším cílem od počátku bylo najít architekty, kteří postaví moderní školku pro 21. století. V zadání proto byly požadavky na zachování velké zahrady a také na menší tělocvičnu a ateliér,“ uvádí Michal Vronský, předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání Prahy 3.

Společný vítězný návrh Radky Kurčíkové, Ondřeje Bláhy, Anny Svobodové, Vojtěcha Berana a Davida Budila zadání podle představitelů radnice splňuje. Porota na něm ocenila především kompaktní a relativně úspornou hmotu vhodně umístěnou na rohový pozemek Jeseniovy a Ambrožovy ulice a tvarově pestrou, zároveň však civilní a esteticky uměřená architekturu objektu.

„Všechny třídy výhodně orientujeme vůči jihovýchodnímu slunci a zároveň výhledu do celého prostoru zahrady, lemované po obvodu vzrostlými stromy, které ji přirozeně oddělují od okolního města. Prostorné terasy propojují interiér se zahradou, umožňují venkovní výuku a setkávání dětí z vedlejších tříd. Směrem do ulice je výraz školky civilní a symetrická severní fasáda jasně definuje vstup“, popisuje spoluautorka návrhu architektka Radka Kurčíková.

„Zásadní bylo vytvořit rozmanité vnitřní prostory pro pobyt dětí a zároveň dosáhnout tvarově jednoduchého kompaktního objemu, jako základní podmínky pro dosažení nízkých investičních nákladů na výstavbu, ale i budoucího provozu moderní školky," doplňuje Kurčíková.

Na druhém místě se v soutěži umístil návrh od architektů Václava Škardy a Jiřího Švehly a na třetím architektky Zuzany Retterové. Soutěž byla vypsaná jako otevřená, jednokolová a anonymní.

Všechny soutěžní návrhy plánuje městská část představit veřejnosti formou výstavy a soutěžního katalogu. Radnice nyní s vítězem jedná o smlouvě na projektové práce směřující ke stavebnímu povolení a následné realizaci stavby. Městská část na přípravě soutěže spolupracovala s Českou komorou architektů a organizací CBArchitektura, která se soutěžím věnuje dlouhodobě.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x