Praha 3 vyznačila střed hlavního města

4. červen 2021  Redakce   Praha  1149 zobrazení  457 slov

Na dětském hřišti Na Balkáně se slavnostně vyznačil střed Prahy. Nachází se přesně v místě průsečíku Pražských pólů.

Foto Praha 3Foto Praha 3

Akce z listopadu 2020, kdy Kluci z Prahy spolu s Ondřejem Boháčem, ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, označili čtyři Pražské póly, se  dočkala pokračování.

Reklama

Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček, Ondřej Boháč, ředitel IPRu a reportér Janek Rubeš slavnostně vyznačili přesný střed Prahy, který je průsečíkem nejvzdálenějších bodů území Prahy na Severu, Jihu, Východě a Západě. Místo se nachází na dětském hřišti Na Balkáně v Praze 3.

„Mně bylo vždy jasné, že Praha 3 je pupkem Prahy. A nyní to máme potvrzené a zaměřené na centimetr přesně. Odteď budou všechny značky v Praze ukazující na centrum města mířit k nám na dětské hřiště Na Balkáně. Tak tak, že jsme nemuseli posouvat prolézačku,“ s nadsázkou vysvětluje starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.

„Je řada způsobů, jak stanovit střed nějakého tělesa nepravidelného jako Praha, ale toto je průsečík spojnic pólů a jedná se o veřejně přístupné místo. I proto jsme jej zvolili," řekl Boháč. Pražské póly jsou nejvzdálenější body území Prahy ve směru jednotlivých světových stran.

Póly jsou určeny hranicí mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Pomyslně se protínají přesně v místě  slavnostně vyznačeného patníku v souřadnicích: 50°5'40,236"N, 14°28'50,281“E.

PARTNER RUBRIKY PRAHA: Nemocnice sv. Kříže Žižkov


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x