Praha bude 17. listopadu za zpřísněných opatření znovu patřit oslavám ve veřejném prostoru

10. listopad 2021  Redakce   Praha  913 zobrazení  697 slov

Po loňském online ročníku se pražské oslavy 17. listopadu vracejí do veřejného prostoru. Lidé si tak budou moci připomenout výročí sametové revoluce přímo na Národní třídě v centru města.

Ilustrační snímek z Prahy. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Prahy. Foto MEDIASHOW

Tu promění organizátoři Korza Národní v galerijní prostor, který bude tvořen pouličními výstavami, světelnými instalacemi a audiovizuálními projekcemi. Stejně jako v minulém roce nebude chybět ani online pieta. Festival svobody potom připomene odkaz Václava Havla Koncertem pro budoucnost, akademická obec zavzpomíná na události let 1939 a 1989 na Albertově.

Reklama

Městem zároveň projde satirický původ a v Národním divadle budou předány Ceny Paměti národa. Organizátoři nicméně vzhledem k pandemii koronaviru vybízejí k dodržování všech bezpečnostních pravidel.

Po loňské výzvě k oslavám z domova tento rok pořadatelé zvou na program konající se na významných místech spojených s naší novodobou historií. Letos se tak lidé mohou v hlavním městě těšit na Národní třídu přeměněnou ve venkovní galerijní prostor, koncert na Václavském náměstí, maškarní průvod Sametové posvícení, pietní akce a mnoho dalšího. 

„Program na Národní třídě jsme sestavili tak, aby se návštěvníci neshlukovali ve velkých davech a vzájemně se neohrožovali. Díky galerijnímu pojetí letos Korzo Národní opravdu dostojí svému jménu, jelikož lidé budou moct korzovat v bezpečných vzdálenostech po celé délce ulice. Zároveň přicházíme s několika možnostmi, jak výročí oslavit i na dálku,“ vysvětluje Jan Hlaváček, ředitel Korzo Národní.

Hlavní cíl většiny návštěvníků, pieta uprostřed Národní ulice, se jako již tradičně dočká sokolské a skautské stráže. Pro ty, kteří chtějí uctít památku listopadových událostí, ale nemohou nebo z různých důvodů nechtějí dorazit přímo na místo, připravili pořadatelé Korza Národní tzv. online pietu.

Minulý rok jsme kvůli pandemické situaci hledali možnosti, jak přenést lidem oslavy svobody do jejich domovů. Vznikla online pieta, u které pokládají svíčku se vzkazem naši dobrovolníci. Vloni takto na dálku svíčku zapálilo přes 2 000 lidí a budeme rádi, když i letos veřejnost využije online pietu jako zcela bezpečnou možnost k připomínce sametové revoluce,“ doplňuje Jan Hlaváček.

Letos již podesáté projde centrem hlavního města Sametové posvícení, satirický karnevalový průvod, který startuje 17. listopadu ve 14 hodin tradičním defilé na Kampě. Odtud půjde přes Karlův most na Národní třídu, Staroměstské náměstí až do Kampusu Hybernská, kde se uskuteční afterparty.

Průvod tvoří umělci, studenti, občanské iniciativy, spolky i jejich klienti. Letošním mottem je Moc ponocných, které odkazuje na noční pražské uličky s přicházející zimou. Dříve jimi totiž chodili ponocní, chránící obec před požáry a opilce před umrznutím.

Pořadatelé oslav svobody i vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci pokládají bezpečnost za svou prioritu. Dle aktuálního opatření Ministerstva zdravotnictví ČR je venku nutné nosit ochranu dýchacích cest splňující dané podmínky, pokud je v místě více než 30 osob a nelze od nich udržet vzdálenost 1,5 metru. Uvnitř tato povinnost platí vždy, když nejde udržet vzdálenost 1,5 metru od ostatních osob.

Součástí Národní třídy a Václavského náměstí budou prvky upozorňující na platná bezpečnostní opatření. Dále se doporučuje pravidelná dezinfekce rukou. Pro vstup na vnitřní program budou organizátoři kontrolovat tzv. bezinfekčnost na základě systému O-N-T (očkování, test, prodělaná nemoc covid-19).


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x