Praha má dostatečné kapacity pro očkování i třetí dávkou  

23. listopad 2021  Redakce   Praha  1291 zobrazení  589 slov

V hlavním městě se aktuálně nachází celkem 16 očkovacích center, na kterých je možné nechat se naočkovat bez předchozí registrace.

Očkovací místo na Hlavním nádraží v Praze. Foto MEDIASHOWOčkovací místo na Hlavním nádraží v Praze. Foto MEDIASHOW

Další místa v Praze s dostatečnou kapacitou potom nabízejí i možnost objednat se přes rezervační systém na přesný termín, který může být už druhý den, a vyhnout se tak dlouhému čekání ve frontách a nežádoucí kumulaci osob na jednom místě.

Reklama

Zástupci Magistrátu hl. m. Prahy, pražské záchranky, hygieny i samotní lékaři veřejně vyzvali ke vzájemné ohleduplnosti mezi lidmi a k očkování, které může zachránit životy a výrazně zmírnit dopady pandemie koronaviru.

Pražané by také neměli otálet s očkováním posilující třetí dávkou. Nárok na ní má až do konce roku 209 tisíc osob v metropoli.

„Epidemie se vyvíjí podle nejhoršího možného scénáře. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách, armáda, hasiči a mnoho dalších skupin profesionálů napínají všechny síly k odvrácení kritické situace ve zdravotnictví. Všechny, kteří ještě možnost očkování nevyužili, prosím o solidaritu – dodržování protiepidemických opatření, spolupráci s hygienou a očkování,“ říká radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová.

Na posilující třetí dávku vakcíny bude mít nárok až do konce roku 2021 celkem 209 165 osob v Praze.

„V současné době aktivně řešíme navýšení kapacity u všech očkovacích míst působících na území hlavního města Prahy. V pracovních dnech se průměrně v Praze podá 8 až 10 tisíc dávek, přičemž maximální kapacita očkovacích míst je až 17 tisíc podaných dávek za den. Je tedy patrné, že máme v Praze vytvořenou dostatečnou rezervu ve výkonnosti,“ uvádí krajský koordinátor očkování a ředitel odboru zdravotnictví Martin Ježek.

Nicméně největší problém v posledních týdnech nastává na očkovacích místech bez registrace, zejména v obchodním centru Chodov a na Hlavním nádraží, kde se obvykle tvoří dlouhé fronty. Přitom v Praze působí celkem 16 očkovacích míst, na kterých je možné nechat se naočkovat bez předchozí registrace.

V některých jsou skutečně minimální čekací doby v řádech minut od příchodu do centra. Zároveň je také možné k očkování využít rezervační systém a nečekat vůbec. V takovém případě se jedná se o jedinou cestu, jak garantovat termín a čas očkování bez vytváření nežádoucí kumulace osob na jednom místě.

Jsou i taková očkovací místa, jako například Městská poliklinika Praha, Medicon v Kongresovém centru Praha na Vyšehradě nebo očkovací místo při Nemocnici Na Františku, která jsou schopna pacientům poskytnout termín očkování ještě týž nebo následující den. Bez registrace i s registrací očkuje i Nemocnice sv. Kříže Žižkov v Praze 3. Kompletní seznam očkovacích míst v Praze je dostupný na webu: ockoreport.uzis.cz.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x