Praha opravuje unikátní rotundu svatého Kříže na Starém Městě

3. listopad 2021  Redakce   Praha  911 zobrazení  365 slov

Románská rotunda stojící na křižovatce ulic Karoliny Světlé a Konviktská v Praze 1 se dočká zásadní obnovy. Letos na podzim začaly práce na výměně zastřešení a opravě dalších souvisejících částí stavby. Hotovo má být do konce května 2022.

Ilustrační snímek z Prahy 1 u Karlova mostu. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Prahy 1 u Karlova mostu. Foto MEDIASHOW

„Hlavní město postupně pokračuje v obnově svého mnohdy zanedbaného majetku. V případě památkově chráněné rotundy svatého Kříže však postupujeme obzvláště citlivě a s velkým respektem. Tento nenápadný skvost potřebuje náležitou péči, aby mohl stát v samotném centru města i po další staletí,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

Reklama

Na základě vydaného stavebního povolení připravilo hlavní město, které je vlastníkem rotundy svatého Kříže, zadávací řízení k veřejné zakázce na stavební práce. V ní byl letos v srpnu vybrán zhotovitel ze společnosti Gema Art Group, a.s. Následně bylo po dohodě se Starokatolickou církví v České republice, která má objekt v užívání, předáno staveniště.

Přípravné práce začaly v září, kdy se uskutečnil prořez náletových rostlin v okolí rotundy, dále byly připraveny přístroje pro měření vlhkosti a teploty v interiéru a také bylo instalováno lešení pro zahájení přípravných průzkumných prací. Ze špičky už byl také demontován kříž.

Hlavní součástí rekonstrukce je ale výměna stávající skladby prejzové krytiny za novou, která bude pod odborným restaurátorským dohledem uložena na dřevěnou podpůrnou konstrukci. Zároveň bude mimo jiné provedeno nové oplechování oken, zakončení střechy i zvonice a po odstranění poškozených částí stropních kleneb budou opraveny a doplněny interiérové omítky, a to materiály na vápenné bázi.

Zhotovitel prací také odborně sejme a zrestauruje stávající zasklení ve vrcholu kupole hlavní lodi. V rámci projektu budou obnoveny i kamenné prvky hlavní římsy a štukové prvky a také bude proveden rozšířený restaurátorský průzkum. 
Aktuálně práce pokračují bez komplikací, rekonstrukce by měla být kompletně hotova koncem května 2022.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x