Praha otestuje nový způsob získávání dopravních dat

4. srpen 2022  Redakce   Praha  654 zobrazení  268 slov

Městská společnost Operátor ICT začne v Praze testovat pokročilou videoanalýzu dopravního proudu. Hlavní město díky tomu do budoucna získá dopravně-analytické podklady pro rozhodování o územním rozvoji, změně dopravního značení či úpravě signálních plánů nebo o stavebních úpravách.

Ilustrační snímek z pražských Holešovic. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z pražských Holešovic. Foto MEDIASHOW

Rada hl. m. Prahy schválila smlouvu o poskytování služeb otestování technologie pro získávání anonymizovaných statistických dopravních dat.

Reklama

Získaná anonymizovaná data se budou v reálném čase a bez lidské asistence přenášet do pražské datové platformy Golemio, vytvořené městskou společností Operátor ICT, kde budou postupně zpracována a zpřístupněna jako datová vrstva, aby následně sloužila jako podklad pro další plánování a efektivní rozhodování.

„Budeme zjišťovat sedm dopravních parametrů, ověříme jejich spolehlivost a možnosti, jak anonymizovaná data o nich využít, abychom je mohli co nejvhodněji zpřístupnit. Chceme pomocí jedné technologie souběžně sledovat skladbu dopravního proudu členěnou do různých kategorií jako osobní a nákladní automobily, autobusy či jednostopá vozidla, intenzitu dopravy, modely dopravních prostředků, rychlost, směry jízd, dopravní zácpy a nebezpečné situace, například kolize v dopravním provozu,“ vysvětluje generální ředitel společnosti OICT Tomáš Barczi.

Městské části typicky řeší dopravní problémy, mezi které patří přeplněnost objízdných tras, nebezpečné přechody, přeplněné křižovatky, dopravní zácpy, porušování zákazu vjezdu nákladních vozidel či zákazu odbočení. S ohledem na to společnost Operátor ICT vybrala ve spolupráci s odborem dopravy a pražskou společností Technická správa komunikací 10 zájmových lokalit.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x