Praha otevřela nové P+R parkoviště na Černém Mostě

1. prosinec 2021  Redakce   Praha  2016 zobrazení  671 slov

Ve středu 1. prosince 2021 bylo slavnostně otevřeno parkoviště P+R na Černém Mostě. Jedná se o jedno z největších parkovišť tohoto typu v Praze a pojme až 886 vozidel včetně aut na plyn, elektromobilů nebo speciálních vozů pro handicapované.

Praha - Černý Most. Foto MEDIASHOWPraha - Černý Most. Foto MEDIASHOW

Kromě toho jsou zde pro veřejnost umístěny i nabíječky pro elektromobily a stání pro cyklisty. Náklady na stavbu byly přibližně 500 milionů korun a první řidiči zde mohou zaparkovat již od dnešního dne.

Reklama

Na Černém Mostě v Praze 14 byla dokončena stavba nového velkokapacitního P+R parkoviště pro 886 vozidel a dalších prostředků dopravy. Parkovací dům byl vybudován v lokalitě povrchového parkoviště P+R u Chlumecké ulice a nahradil dřívější prostor pro stání, avšak nyní má trojnásobnou kapacitu.

Řidiči dojíždějící do Prahy budou tak budou moci pohodlně zaparkovat jen pár minut chůze od konečné stanice trasy B Černý Most a v docházkové vzdálenosti od nákupních center.


Z celkového počtu 886 míst je 89 míst určeno pro auta na plyn, dalších 22 pro handicapované a 18 míst pro rodiče s dětmi s širším prostorem pro stání. Osm míst bude sloužit pro nabíjení elektromobilů a na parkovišti je i 28 míst pro motocykly. Zároveň zde budou moci v uzamykatelné části odložit své kolo i cyklisté, celková kapacita je pro ně 38 míst.

Na Černém Mostě je nových 886 parkovacích míst pro auta, která by jinak musela pokračovat dál do města. Jedná o jednu z největších investic Prahy do P+R. 
Projekt stavby nového P+R parkoviště Černý Most III je spolufinancován z Operačního programu Praha – pól růstu (OPP PR) a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Celkově stálo vybudování parkoviště necelých 500 milionů korun bez DPH, přičemž celková dotace z Evropské unie činila 291 milionů korun.

„Přestože stavba byla zpočátku zasažena důsledky první vlny pandemie covid-19, dokončili jsme ji díky našemu zkušenému týmu a konstruktivní spolupráci s objednatelem ve smluvním termínu za 467 kalendářních dní. Brzdily nás prodloužené dodací lhůty některých zařízení, karantény členů týmu a také nedostatek stavebních materiálů, který se začal projevovat letos na jaře,“ řekl Martin Frič z divize 8 Metrostavu za sdružení zhotovitelů tvořené firmami BAK stavební společnost, a.s. a Metrostav a.s.

Vlastní objekt P+R parkoviště je postaven z monolitického železobetonového skeletu a má celkem čtyři patra a čtyři výtahy. Zastavěna plocha pak činí 7 457 m2 a fasáda je tvořena mimo jiné ze zavěšených vegetačních „žlabů“.

„Praha 14 patří mezi městské části, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem parkovacích míst. O to větší mám radost, že se tento projekt podařilo dokončit, navíc v relativně krátkém čase. Jsme na okraji Prahy a nemáme zavedené zóny placeného stání, což má své důsledky – lidé dojíždějící do města za prací, nákupy a podobně zabírají místa rezidentům. Věřím, že tento problém nový parkovací dům alespoň částečně vyřeší,“ dodal místostarosta Prahy 14 Petr Hukal, který má v gesci dopravu.

Samotné parkoviště bude v provozu od 1. 12. 2021 a řidiči budou platit za parkovné vozidel i motocyklů 50 Kč na den, případně 100 Kč za noc, přičemž provozní doba je od 04:00 do 01:00 hodin, umístění kol není zpoplatněno. Pokud by si zájemci chtěli nechat i nabít svůj elektromobil, u výjezdu zaplatí částku podle ceníku společnosti PRE. Na místě mohou lidé platit hotově, kartou či aplikací MPLA.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.39 hvězdiček / Hodnoceno: 33x