Praha plánuje omezit hlukovou zátěž v oblasti bývalých ledáren Braník

30. květen 2022  Redakce   Praha  778 zobrazení  445 slov

Radní hl. m. Prahy přijali usnesení k záměru vydání obecně závazné vyhlášky, která by pomohla lidem hlavně v městských částech Praha 4 a Praha 5, jelikož se dlouhodobě potýkají s problémem hluku při pořádání akcí v areálu bývalých ledáren Braník.

Ilustrační snímek z Prahy 4 - Braníka. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Prahy 4 - Braníka. Foto MEDIASHOW

Zde se konají festivaly a další hudební produkce, které jsou však omezující pro obyvatele, přičemž městská část i hlavní město evidují stovky stížností obyvatel Prahy i ze vzdálenějšího okolí. Nově by bylo možné v areálu konat akce většího rozsahu pouze pět dní v měsíci a hluk by nemohl přesáhnout limit 50 dB v ochranném prostoru obytných budov.

Reklama

Vydáním vyhlášky by se mělo zabývat Zastupitelstvo hl. m. Prahy na červnovém zasedání. 

Již na červnovém jednání Zastupitelstva hl. m. Prahy by chtěli zástupci vedení města vyhlášku schválit, aby byla platná pro nadcházející prázdninovou sezónu. Regulace by se týkala konání kulturních akcí spojených s veřejnou produkcí hudby většího charakteru, kterých se bude účastnit více než 200 platících osob. Předmětem regulace proto nebudou obvyklé akce, které nejsou nepřiměřeně hlučné.

„Obdrželi jsme petici se stovkami podepsaných občanů a jako zastupitelé města musíme udělat vše pro to, aby nebylo poškozováno zdraví obyvatel města, stejně jako jejich právo na pohodu bydlení. Pokud dosud nebyli schopni pořadatelé akce zjednat sami nápravu, má město pravomoc i povinnost to řešit vyhláškou. Zároveň jsem se obrátila na ministra zdravotnictví, aby vrátil do zákona ustanovení, že tyto situace budou moci opět řešit hygienické stanice,“ vysvětluje radní hl. m. Prahy pro legislativu Hana Kordová Marvanová, která vyhlášku připravila.

Podmínky pro konání těchto akcí by byly nastaveny tak, aby se mohly konat pouze pět dní v kalendářním měsíci s tím, že se mohou konat maximálně ve třech po sobě následujících dnech. Poté bude nutné dodržet pauzu do další akce 10 dní.

Další podmínkou pro konání akcí bude stanovení hlukového limitu, který nesmí mimo vymezené území přesáhnout limit 50 dB v ochranném prostoru obytných budov. Ve vymezeném území, kde se akce koná, nebude limit stanoven.
Vzhledem k blížící se době letních prázdnin bude vyhláška podléhat zkrácenému připomínkovému řízení na 15 dnů tak, aby mohlo být finální znění vyhlášky projednáno na červnovém zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x