Praha postaví lávky pro pěší u stanice metra Rajská zahrada

15. březen 2022  Redakce   Praha  1958 zobrazení  393 slov

Rada hl. m. Prahy schválila zahájení veřejné zakázky na výstavbu přemostění pro pěší na Rajské zahradě v Praze 14.

Stanice metra Rajská zahrada. Foto MEDIASHOWStanice metra Rajská zahrada. Foto MEDIASHOW

Stavba překlene čtyřproudovou komunikaci Chlumecká i železniční trať a bezpečné tak propojí nově budovanou železniční zastávku a přilehlé obydlené lokality se stanicí metra. Předpokládaná cena je 85,6 milionů Kč bez DPH.

Reklama

„Navazujeme na modernizaci železniční trati Vysočany – Lysá nad Labem. Správa železnic zde postaví novou zastávku u stanice metra B Rajská zahrada. Obě stanice budou propojeny novou lávkou, která je investicí Prahy," uvádí náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

"Díky nové lávce se lidé snadno dostanou do stanice metra z železniční stanice, ale lávka propojí také ulice Chlumecká a Borská. Dnes je toto území rozdělené železniční tratí a výpadovkou směrem k Pražskému okruhu. Uvažujeme i o tom, že o barvě lávky by mohli Pražané rozhodnout v anketě,“ dodává Adam Scheinherr.

Z konstrukčního hlediska se jedná o dvě příhradové ocelové lávky a dvě věže pro spojení výškových úrovní na koncích lávek, které zároveň budou obsahovat výtahové šachty a schodiště. Délka lávky přes Chlumeckou činí téměř 50 metrů, železniční těleso překlenou další dvě pole o rozpětí 20,3 a 16,7 metru. Lávky budou široké 3,8 metru.

Výstavbou přemostění se vyřeší problémy s chybějícím pěším napojením přilehlých obydlených lokalit na stanici metra Rajská zahrada na lince B a tím k podstatnému zkrácení docházkových vzdáleností.

Lávka bude také jediným komunikačním spojením s plánovanou železniční zastávkou, jejíž stavbu státní organizace Správa železnic už zahájila. Předpokládané využití lávky pro obyvatele přilehlých oblastí bez započtení využití pro provoz železniční stanice je průměrně 500 osob za hodinu.

Aktuálně již bylo požádáno o vydání stavebního povolení a je také zpracována dokumentace pro výběr zhotovitele. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 85,6 milionů Kč bez DPH, dokončení se předpokládá v polovině roku 2023.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.79 hvězdiček / Hodnoceno: 14x