Praha připravuje druhou etapu proměny Smetanova nábřeží

5. srpen 2022  Redakce   Praha  928 zobrazení  578 slov

Praha plánuje pokračovat v revitalizaci prostoru Smetanova nábřeží na protější straně nové promenády a nejen tam. Úpravou by měl projí úsek od Mánesa, okolo Karlova mostu přes Křižovnické náměstí, a dále Křižovnickou ulicí až k náměstí Jana Palacha.

Ilustrační snímek - náplavka U Mánesa u nábřeží. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek - náplavka U Mánesa u nábřeží. Foto MEDIASHOW

Jedná se o druhou etapu úspěšného projektu revitalizace Smetanova nábřeží. Technická správa komunikací (TSK) zde vybudovala nové tramvajové zastávky Karlovy lázně a Národní divadlo a širokou pěší promenádu s nově vysazeným stromořadím na Smetanově nábřeží. Práce byly rozdělené na tři samostatné akce, které na sebe zároveň navazovaly a vzájemně se koordinovaly.

Reklama

Stavební práce se realizují podle schválené koncepční studie Křižovnická – Smetanovo nábřeží – Masarykovo nábřeží, kterou připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

V roce 2024 bude dokončená druhá etapa, která revitalizuje veřejný prostor celého území od Mánesa po náměstí Jana Palacha. Studie zlepšuje podmínky pro pěší, cyklistickou a veřejnou dopravu. Pro automobilovou dopravu se po realizaci prací nic nezmění.

„Smetanovo nábřeží je historicky velice hodnotný prostor, jehož záměrem nikdy nebylo sloužit výhradně dopravě. Nábřeží má být atraktivní veřejný prostor s pěší promenádou s vyhlídkou na Pražský hrad, kde lidé chtějí trávit volný čas. Prostor je navíc přátelský i pro cyklisty, kteří se nebudou motat pod koly aut díky vyvýšenému pruhu s povolením vjezdu kol,“ vysvětlil náměstek primátora hl. m. Prahy oblasti územního rozvoje a územního plánu Petr Hlaváček.

Druhá etapa se zabývá i prostorem na Křižovnickém náměstí, kde se tramvajová a automobilová doprava kříží s Královskou cestou, po které v letních měsících proudí až 100 tisíc chodců denně. Podmínky pro ně zlepší široká pěší promenáda směrem k Národnímu divadlu s ikonickým výhledem na Hradčany.

Na Smetanově nábřeží bylo vysazeno stromořadí sedmnácti jerlínů japonských, vznikl prostor pro restaurační zahrádky, osazeny byly nové lavičky, a postavena byla dlážděná cyklostezka, která v tomto úseku evropské cyklotrasy EV7 chyběla.

„Smetanovo nábřeží je nejstarším promenádním nábřežím v Praze. Studie IPR pobytovou funkci zdůrazňuje a navazuje na ní rozšířením chodníků, výsadbou stromořadí, vytvořením prostoru pro restaurační zahrádky a výstavbou nové cyklostezky. I další chystaná opatření vnímám jako správný krok a věřím, že je ocení i veřejnost. Už teď máme na první etapu úprav, která byla dokončena v červenci, velice pozitivní ohlasy,“ dodal ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Další stavební úpravy zlepšily podmínky pro městskou hromadnou dopravu a cestující. Vznikly nové dvě tramvajové zastávky Národní divadlo a Karlovy lázně ve směru do centra. V minulosti se jednalo o jeden z nejdelších úseků bez tramvajové zastávky v centru města.

Na Smetanově nábřeží se zastávka zrušila i z důvodu potřeby dvojího zastavování tramvajové linky 2 a 18 v jedné křižovatce. Stávající zastávka Karlovy lázně byla upravena do bezbariérového standardu.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x