Praha reaguje na příchod podzimu

31. srpen 2021  Redakce   Praha  388 zobrazení  538 slov

Hlavní město Praha by se během podzimu mělo soustředit na přípravu na další vlnu covidu.

Ilustrační snímek z Prahy - Vršovic. Foto MediashowIlustrační snímek z Prahy - Vršovic. Foto Mediashow

Podzimní covidovou situaci zatím nikdo nedokáže předpovědět. S koncem prázdnin přichází návrat do škol, chladnější počasí také napomůže delšímu přežití viru, který se dnes v ČR podle všeho vyskytuje převážně v mnohem nakažlivější variantě delta.

Reklama

Na hrozící podzimní vývoj mimo jiné zareagovala rada vlády pro zdravotní rizika projednáním třetí vlny očkování. Ta začne v příštích týdnech a v první fázi se soustředí především na obyvatele nad 60 let věku, včetně seniorů v pobytových zařízeních i v domácí péči. Vláda také rozhodla o povinném testování personálu i klientů sociálních služeb, kteří nebyli naočkováni proti koronaviru.

Aby se managementy pražských pobytových sociálních a zdravotních služeb mohly soustředit na nejen na tyto úkoly chránící pražské seniory a další ohrožené skupiny obyvatel, o které pečují, hlavní město Praha odloží plánovaná výběrová řízení na ředitele příspěvkových organizací.

„Na příštím jednání požádám Radu hlavního města Prahy, aby odhlasovala posunutí tohoto úkolu, kte"rý vyplývá z jejího dřívějšího rozhodnutí. Mít jasně stanovená šestiletá funkční období je naprosto správný postup. Na jedné straně dává ředitelům příspěvkových organizací možnost koncepčně pracovat, na druhé straně klientům a jejich rodinám tolik potřebnou stabilitu v péči o ně," komentuje Milena Johnová, radní hlavního města Prahy pro sociální politiku a zdravotnictví.

Požádat ředitele městských příspěvkových organizací, aby jednou za šest let obhájili své pozice a přišli v rámci výběrových řízení s co nelepší koncepcí na dalších šest let, ale zároveň zaručuje, že péče o Pražany, kteří potřebují pomoc, bude vždy to nejlepší. Vzhledem k vývoji posledních dnů jsem nicméně usoudila, že budeme potřebovat všechny síly na společný podzimní boj s covidem. K výběrovým řízením se dle pokynu Rady hlavního města systémově vrátíme, jakmile to covidová situace dovolí,“ dodává Milena Johnová.

Pravidelná výběrová řízení v gesci zdravotnictví a sociálních věcí mají mít šestileté cykly a usnesla se na nich Rada hlavního města Prahy na konci minulého roku. Kromě sociální a zdravotní oblasti již začal tento periodický cyklus fungovat například v oblasti kultury a cestovního ruchu. V sociální oblasti a ve zdravotnictví se systém cyklických výběrových řízení týká v součtu víc jak třiceti zařízení hlavního města Prahy, která jsou umístěna jak přímo ve městě, tak mimo něj.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x