Praha se snaží o lepší fungování sdílených kol

23. únor 2022  Redakce   Praha  955 zobrazení  484 slov

Rada hl. m. Prahy schválila Memorandum o poskytování sdílených jízdních kol na území hlavního města Prahy. Nově budou například definovány lokality, kde nebude umožněno sdílená kola odkládat.

Ilustrační snímek z Prahy - Nové Butovice. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Prahy - Nové Butovice. Foto MEDIASHOW

Provozovatelé také budou předem předkládat provozní plán, který bude projednán s dotčenými městskými částmi nebo provozovat kontaktní místo, případně telefonní linku, kde bude možnost řešit vzniklé problémy. Schválený dokument nahradí původní memorandum s provozovateli sdílených kol z roku 2018, které už nedostačovalo současným požadavkům.

Reklama

Předmětem memoranda je společný záměr hlavního města a společností provozujících službu sdílení jízdních kol, takzvaný bikesharing, vytvořit ve vzájemné spolupráci oboustranně uznávané podmínky provozu této služby na území Prahy.

Podoba nového memoranda tak byla od začátku konzultována s provozovateli bikesharingu a návrh byl také připomínkován Městskou policií hl. m. Prahy i městskými částmi Praha 1 až Praha 10, kde jsou tyto služby v největší míře poskytovány. Odůvodněné požadavky a připomínky byly následně zapracovány tak, aby je společnosti provozující bikesharing akceptovaly a souhlasily s podpisem memoranda.

Jedním z nových bodů memoranda je definování lokalit, kde nebude umožněno parkování sdílených kol. Byly tak v první řadě vymezeny lokality celopražského významu na základě požadavků ochranné služby Policie ČR z hlediska jimi chráněných zájmů.

Dále byly doplněny parky a zahrady celoměstského významu, kdy je cílem omezit odkládání sdílených kol uvnitř chráněných rekreačních ploch. Další obdobné požadavky pak mohou vznést jednotlivé městské části vůči jednotlivým provozovatelům.

Ti kromě toho budou mít podle memoranda povinnost také předem předložit provozní plán, který bude projednán s dotčenými městskými částmi. Hlavní město zároveň požádá jednotlivé starosty o poskytování informací o závěrech jejich vzájemných jednání a také o průběžných zkušenostech s provozovateli, aby Praha mohla spolupráci i účinnost samotného memoranda průběžně vyhodnocovat.

Provozovatelé bikesharingu budou mít dále povinnost vést seznam kol nebo provozovat kontaktní místo, případně telefonní linku, kde by veřejnost nebo městská část měly alespoň v určitých časech možnost řešit případné problémy. Součástí memoranda je například i definování termínů na reakce k podnětům a požadavkům na odklizení špatně zaparkovaných či rozbitých kol nebo zavedení principu pokutování uživatelů sdílených kol, kteří porušují pravidla.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x