Praha uzavře memorandum na podporu cestovního ruchu

25. říjen 2021  Redakce   Praha  940 zobrazení  722 slov

Hlavní město Praha uzavře memorandum s Asociací hotelů a restaurací ČR a Prague City Tourism. Schválila to Rada hl. m. Prahy. Město i hoteliéři plánují společně podporovat kultivovaný a trvale udržitelný cestovní ruch, rozvíjet Prahu jako atraktivní destinaci pro kongresy, konference či výstavy a propagovat město v zahraničí.

Ilustrační snímek z Prahy. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Prahy. Foto MEDIASHOW

Potřebné prostředky plánuje město získat zvýšením poplatku z pobytu ze stávajících 21 Kč na 50 Kč. Ten platí samotní turisté, tento krok tedy nebude mít negativní dopad na peněženky Pražanů, ani na rozpočet města.

Reklama

„Tento poplatek je jediným nástrojem, kterým české obce dokáží přímo kompenzovat náklady spojené s cestovním ruchem a pomocí kterého se mohou podílet na jeho ekonomických přínosech. Praha s výší ubytovacího poplatku z pobytu 21 korun za noc zaostává jak v rámci Evropy, tak dokonce i za řadou českých měst,“ uvádí Pavel Vyhnánek, náměstek primátora a radní pro oblast financí a rozpočtu.

Strany memoranda plánují pořádat například pravidelné cílené kampaně na podporu udržitelného příjezdového cestovního ruchu. Významně bude podporována také image Prahy jako vhodné destinace pro kongresy a konference. Město bude rovněž podporovat výstavy, veletrhy nebo jiné významné akce, ať už kulturní či byznysové, které budou lákat kultivované návštěvníky.

„Chceme ukázat to nejlepší, co může Praha nabídnout, a posílit tak její image jako destinace plné historie, památek, kultury a kvalitní gastronomie,“ říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.

„Marketingovými kampaněmi  budeme cílit na kultivovanou klientelu, která je pro město největším přínosem. Takový návštěvník si svoji destinaci nevybírá podle výše ubytovacího poplatku ale podle toho, co mu může nabídnout. Společně s hoteliéry se shodujeme, že se navýšení pobytového poplatku nepodepíše na atraktivitě našeho hlavního města, naopak nám ji pomůže navýšit,“ dodává Třeštíková.

Cestovní ruch v hlavním městě zaměstnává více než 100 000 obyvatel. Vybrané daně a jejich následné přerozdělení ale v rámci tzv. rozpočtového určení daní nemají vazbu na regiony a jejich ekonomickou aktivitu. Ačkoliv je tedy cestovní ruch významnou složkou pražské ekonomiky, Praha získává pouze zlomek z daňových výnosů, které z turismu plynou veřejným rozpočtům.

Poplatek z pobytu, který je jako jediný v oblasti cestovního ruchu přímým příjmem financí pro obce, představuje unikátní možnost, jak získat přístup k prostředkům, které budou investovány zpět do rozvoje udržitelného turismu s vysokou přidanou hodnotou a budování image Prahy jako kultivované a atraktivní destinace. Poplatek platí samotní turisté za každou noc strávenou v pražském ubytovacím zařízení při krátkodobém pobytu nepřevyšujícím 60 dnů.

Zákon o místních poplatcích umožňuje od 1. ledna 2021 zvýšení sazby poplatku z pobytu z dosavadní hranice 21 Kč až na 50 Kč. Této možnosti již využily například Český Krumlov, Františkovy Lázně nebo Valtice, tedy obce, které mají o několik řádů menší objem cestovního ruchu, než hlavní město.

V jiných, s Prahou srovnatelných evropských městech se výše těchto poplatků pohybuje od dvou EUR výše a města využívají tyto příjmy například na rozvoj infrastruktury nebo podporu cestovního ruchu. Právě k evropskému standardu výše ubytovacích poplatků by se Praha ráda přiblížila.

Na základě memoranda byl zpracován návrh novely pražské vyhlášky o místním poplatku z pobytu, který bude nyní rozeslán do připomínkového řízení. Po vypořádání připomínek se jím pak budou v následujících měsících zabývat jak Rada hl. m. Prahy, tak následně i zastupitelstvo. Pokud dají zastupitelé návrhu zelenou, nová sazba poplatku začne platit od počátku roku 2022.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x