Praha vyhlásila dotační program v oblasti rodinné politiky

14. září 2021  Redakce   Praha  413 zobrazení  446 slov

Rada hl. m. Prahy na jednání schválila vyhlášení tradičního dotačního programu v oblasti rodinné politiky pro rok 2022, který je určený právnickým osobám poskytujícím služby pro rodinu na území hlavního města Prahy.

Ilustrační snímek. Praha - Řepy. Foto MediashowIlustrační snímek. Praha - Řepy. Foto Mediashow

Program je vyhlašován v souladu s cíli aktuálního materiálu Základní směry prorodinné politiky hlavního města Prahy na období 2021–2022 a s prioritami, které jsou obsaženy v Programovém prohlášení RHMP. V letošním roce celkový objem finančních prostředků v Programu činil 28, 8 milionů Kč.

Reklama

„Pro příští rok budu usilovat o podstatné navýšení na rozvojové úkoly optimálně o 14 milionů Kč. Důvodem je zejména dlouhodobě nedostatečná kapacita sociálně-aktivizačních služeb pro ohrožené rodiny s dětmi. Zlepšení chceme dosáhnout prostřednictvím grantů pro městské části. Vyšší podporu bychom měli zajistit také rozvoji dobrovolnictví,“ uvedla radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.

Městské části získají z grantového programu finance na služby, se kterými mají dobré zkušenosti a jejichž objem bude založen na místních zkušenostech. Nové opatření posílí sociální práci s ohroženými rodinami a zvýší dostupnost těchto služeb na území celého hlavního města.

„Financování sítě služeb prostřednictvím městských částí je dalším nástrojem, jak posílit pružnost hlavního města v reagování na vývoj potřeb obyvatel. Praha má sociálně-aktivizačních služeb dva až třikrát méně, než srovnatelně velké kraje, jak upozornila nedávná studie organizace Lumos. Je naším úkolem co nejdříve rozšířit ve spolupráci s městskými částmi sociálně-aktivizační služby alespoň o 30 úvazků, tedy o sto procent stávajících kapacit, abychom se dostali alespoň na úroveň středočeského či moravskoslezského kraje, “ komentuje nové opatření radní Johnová.

Dále vyhlašovaný program počítá se zvýšením objemu podpory na dobrovolnictví a pro rodiny pečující děti se zdravotním znevýhodněním, seniory a další blízké osoby. Neformální péče je důležitým a nezastupitelným prvkem v systému sociální péče o Pražany.

Bez neplacené pomoci ze strany pečujících rodin a dobrovolníků by nikdy nebylo možné zvládnout péči, kterou znevýhodnění lidé potřebují. Možnosti veřejné správy jsou omezené a propojení s občanskou společností je zcela nezbytné, jak to ukázala aktuální pandemie covid–19.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x