Praha vyzývá dobrovolníky i další zdravotníky k pomoci

3. prosinec 2021  Redakce   Praha  918 zobrazení  507 slov

Vedení hlavního města požádalo potenciální zájemce z řad široké veřejnosti, ale i ambulantní a praktické lékaře, aby se zapojili různými způsoby do pomoci přetíženým nemocnicím a dalším zdravotnickým i sociálním zařízením nejen na území metropole.

Ilustrační snímek z Prahy - Náměstí Republiky. Foto MEDIASHOWy.Ilustrační snímek z Prahy - Náměstí Republiky. Foto MEDIASHOWy.

Hrozí totiž, že zejména v období Vánoc, ve druhé polovině letošního prosince, už nebudou postačovat personální kapacity, které by se dostatečně postaraly o pacienty.

Reklama

Všichni víme, že největší krize nastane během vánočních svátků. Ten, kdo by chtěl pomoci, nemusí být nutně zdravotník, mimo jiné díky bezplatným kurzům základního ošetřovatelství, které pro dobrovolníky organizuje Český červený kříž,“uvádí radní pro oblast zdravotnictví Milena Johnová.

„Na odděleních nemocnic mohou absolventi kurzů zastat spoustu práce a ulehčit tím přetíženým sestrám. Chtěla bych za hlavní město požádat, aby každý, kdo může, zvážil zapojení do pomoci přetíženému zdravotnictví. Procházíme zkouškou solidarity. Pevně věřím, že v ní jako společnost obstojíme,“ apeluje Milena Johnová.

Po vyškolení dobrovolníci míří především do nemocnic, kde například pomáhají a odlehčují zdravotnickému personálu s péčí o nemocné pacienty na lůžku. Organizace jich už v těchto dnech vysílá desítky a další desítky se zapojují samostatně.

V Praze jsou dobrovolníci ČČK aktuálně nasazeni ve čtyřech nemocnicích, zároveň pokračuje úzká spolupráce s Nemocnicí následné péče ve Vysočanech, kde budou zájemci pomáhat zajišťovat péči o covidové pacienty. Červený kříž očekává, že zájem o pomoc nadále poroste a bude vrcholit v době Vánoc.

„Apelujeme na všechny, kteří se chtějí do pomoci jakýmkoliv způsobem a bez ohledu na jejich profesi zapojit, aby se zaregistrovali do Dobrovolnických záloh Českého červeného kříže. Nevíme, jaké všechny dovednosti budou potřeba, a proto hledáme také dobrovolníky do očkovacích center a administrativy,“ zdůrazňuje Richard Smejkal, velitel Ústředního krizového týmu Českého červeného kříže.

Podrobné informace pro dobrovolníky jsou k dispozici na webových stránkách zvladnemeto.cervenykriz.eu.

Od roku 2020, kdy pandemie koronaviru vypukla, již Český červený kříž v Praze proškolil přes 3 tisíce dobrovolníků, v celém Česku jich pak bylo na 5 tisíc. Následně jich bylo nasazeno v nemocnicích a sociálních zařízeních více než 2 tisíce, další potom pečují o své blízké doma.

Aktuální přetlak v nemocnicích mohou v neposlední řadě pomoci mírnit i sami pacienti, kteří se nechají naočkovat u svých praktických lékařů. Neboť zejména ve větších očkovacích centrech obvykle slouží zdravotnický personál z velkých nemocnic, kde následně jejich síly chybí.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x