Praha získá více prostředků na kultivaci cestovního ruchu

17. prosinec 2021  Redakce   Praha  1061 zobrazení  416 slov

V hlavním městě bude od začátku roku 2022 platit upravená vyhláška o místním poplatku z pobytu. Novou podobu ve schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy a vychází z memoranda, které Praha letos v listopadu podepsala s Asociací hotelů a restaurací ČR a městskou společností Prague City Tourism.

Ilustrační snímek z Prahy - Břevnova. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Prahy - Břevnova. Foto MEDIASHOW

Zvýšením poplatku z pobytu ze stávajících 21 Kč na 50 Kč, který platí pouze turisté, získá Praha prostředky potřebné k naplňování své dlouhodobé vize kultivovaného a trvale udržitelného cestovního ruchu, rozvoje města jako atraktivní destinace pro kongresy, konference či výstavy a propagace města v zahraničí.

Reklama

„Tento poplatek je jediným nástrojem, kterým české obce dokážou přímo kompenzovat náklady spojené s cestovním ruchem a pomocí kterého se mohou podílet na jeho ekonomických přínosech. Praha s výší ubytovacího poplatku z pobytu 21 korun za noc zaostává jak v rámci Evropy, tak dokonce i za řadou českých měst. Zvýšení poplatku pomůže městu i Pražanům a jsem rád, že se na tomto nutném kroku shodneme i se samotnými hoteliéry,“ uvádí Pavel Vyhnánek, náměstek primátora a radní pro oblast financí a rozpočtu.

Významně bude podporována také image Prahy jako vhodné destinace pro kongresy a konference. Město bude rovněž podporovat výstavy, veletrhy nebo jiné významné akce, ať už kulturní či byznysové, které budou lákat kultivované návštěvníky.

„Praha je městem kultury, historie, památek nebo kvalitní gastronomie. Tuhle notu chceme při její propagaci v zahraničí akcentovat. Dosud byly výdaje související s turismem a použité k propagaci hlavního města financovány z kapes Pražanů. Od příštího roku si na sebe turismus ve zvýšené míře bude vydělávat sám. Polovina z prostředků, které se z navýšeného pobytového poplatku vyberou, se vrátí zpět do turismu a pomohou nám naplnit naší vizi kultivovaného turismu,“ říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.

Cestovní ruch v hlavním městě zaměstnává více než 100 000 obyvatel. Vybrané daně a jejich následné přerozdělení ale v rámci tzv. rozpočtového určení daní nemají vazbu na regiony a jejich ekonomickou aktivitu. Ačkoliv je tedy cestovní ruch významnou složkou pražské ekonomiky, Praha získává pouze zlomek z daňových výnosů, které z turismu plynou veřejným rozpočtům.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x