Prostor před stadionem Viktoria Žižkov se může stát jedním z center Prahy 3

17. květen 2022  Redakce   Praha  912 zobrazení  597 slov

Městská část Praha 3 podepsala Memorandum o vzájemné spolupráci se společností Dům Radost a.s. na rozvoji pozemků Viktoria Žižkov a náměstí Radost. Společně chtějí vytvořit podmínky pro zadání ideové soutěže na revitalizaci tohoto veřejného prostoru.

Foto Městská část Praha 3Foto Městská část Praha 3

O budoucnosti území mezi stadionem Viktoria Žižkov, Seifertovou a Siwiecovou ulicí chce Praha 3 jednat společně s majitelem parku Radost. Obě strany podepsaly Memorandum, ve kterém se shodují na společném zájmu na rozvoji této lokality, která má i nadále sloužit především široké veřejnosti jako sportovní areál se stadionem a otevřený a moderní park.

Reklama

„Městská část revitalizuje jedno náměstí za druhým. Nicméně park před stadionem Viktoria Žižkov je specifický v tom, že i když je veřejným prostranstvím, je v soukromých rukách," uvedl starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.

"Pokud to místo chceme proměnit k lepšímu, je dohoda s vlastníkem klíčová. Uzavřené memorandum nejenže otevírá cestu k tomu, aby se místo stalo jedním z přirozených center Prahy 3, ale obě strany v něm také deklarují, že i do budoucna počítají se stadionem Viktoria Žižkov. Ten je na přístupu přes park vysloveně závislý,“ dodal Jiří Ptáček.

Podobně přemýšlí nad lokalitou i leader projektu Dům Radost Tomáš Kašpar:

„Území spodního Žižkova si určitě zaslouží lepší budoucnost. Nejde jen o Dům Radost a nutné úpravy, které směřují k jeho záchraně pro budoucí generace. Také prostranství sevřené mezi ulicemi Seifertova a Siwiecova, tedy náměstí Radost, stadion Viktorie Žižkov a budova ÚSTR působí dnes poměrně neutěšeně a bezkoncepčně. Jsme rádi, že jsme v tomto ohledu našli s Prahou 3 společnou řeč, celé území si to zaslouží a my rádi pomůžeme.“

Městská část a Dům Radost se dohodly na vytvoření pracovní komise s paritním zastoupením obou stran, která připraví zadání a podmínky ideové soutěže nebo rozhodne o formě dalšího postupu. Na přípravě a vyhlášení soutěže mají finančně participovat obě strany.

„Hlavním cílem Memoranda je, aby bylo možné společně najít koordinátora, který bude mít za cíl najít a navrhnout společný postup, jak v budoucnu řešit celé území. Úkolem koordinátora bude připravit ideovou soutěž na celé území, ale v první řadě se shodnout na zadání podmínek pro soutěž samotnou. Jde o to, že zájmy a potřeby fotbalového stadionu, parku Radost, nebo budovy ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTRU) mohou být různé a v některých případech protichůdné, takže v případě jejich realizace, pak automaticky není možné realizovat plán druhého vlastníka,“ vysvětluje místostarosta Prahy 3 Pavel Dobeš a dodává:

„Městská část zcela jasně říká, že stadion prodat nechce. Usiluje však o oživení parku a zajištění možnosti stadion v budoucnu rekonstruovat, a to tak, aby odpovídal všem podmínkám, které např. stanovuje FAČR. Celý návrh rovněž musí být ekonomicky udržitelný pro městskou část, případně pro Prahu, ale také soukromého vlastníka parku. Není prostě možné si vysnít stadion a park za jakoukoli částku, aby se pak ukázalo, že na takový projekt není možné najít finance.“


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x