První etapa rozsáhlé rekonstrukce Václavského náměstí je u konce  

15. září 2022  Redakce   Praha  738 zobrazení  521 slov

Hlavní město dokončilo po přibližně dvou letech první etapu revitalizace Václavského náměstí, která se týkala jeho spodní části.  Nový prostor bude do budoucna více sloužit občanům Prahy i jeho návštěvníkům.

Snímek z dolní části Václavského náměstí v Praze. Foto MEDIASHOWSnímek z dolní části Václavského náměstí v Praze. Foto MEDIASHOW

Hlavní město po více jak dvou letech dokončilo revitalizaci spodní části Václavského náměstí. Nově zde vznikla například dvě stromořadí, která obsahují celkem 42 lip evropských, nová fontána jako důležitý městotvorný prvek či mobiliář tvořený lavičkami, koši a stojany na kola pro větší pohodlí Pražanů i návštěvníků metropole.

Reklama

Vyměněny byly při revitalizaci veškeré povrchy komunikací, nově navržený design provazců v dlažbě přitom odkazuje na založení Nového města Pražského Karlem IV. Všechny kamenné dlažby a obklady zároveň pochází z českého těženého kamene nejvyšší kvality.

„V roce 2020 jsme zahajovali stavbu na pustém náměstí na vrcholu opatření v boji s pandemií covid-19. Nyní stojíme na zrevitalizovaném veřejném prostranství, které žije a je plné lidí. Nejviditelnější změnou jsou nové povrchy, doplněný vodní prvek, kolem kterého to v létě žilo, nové stromořadí a městský mobiliář,“ popisuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

Celkově stály práce na spodní části náměstí 347 milionů korun bez DPH. Do budoucna byl také prostor připraven pro možné doplnění tramvajové trati. Do konce roku se zde budou i nadále uskutečňovat dokončující práce navazující na další etapu v horní části náměstí. Ta by měla stát přibližně 1,3 miliardy korun a začít v ideálním případě v příštím roce.

V rámci dokončení prací na první etapě zde byla umístěna výstava „Václavák. Od koně k metru“, která je tematicky zaměřena nejen na historii a vznik náměstí, ale ve velkém se zaměřuje na dopravu ve všech formátech, které se zde v minulosti vyskytovaly.

„Václavské náměstí, lidově Václavák, nelze popsat jednoduše, pár slovy. Podle technické dokumentace je to veřejné prostranství, komunikace, ale to nevyjadřuje nic o tom, co se zde všechno odehrálo, co Václavák znamená pro Čechy, pro cizince, čím je zajímavý, proslulý a nezaměnitelný,“ uzavírá autor a kurátor výstavy Ondřej Šefců.

Výstavní panely prezentují například původní funkci náměstí a jeho podobu, historické změny, dopravní křižovatku ve 20. století, stavbu metra a tramvajové linky, archeologické nálezy, neuskutečněné projekty nebo současnost a budoucnost náměstí.

V dolní části náměstí u Můstku bude umístěna až do 5. října 2022, následně bude přemístěna do horní části náměstí k soše sv. Václava, a to až do 6. listopadu 2022. Výstava je volně přístupná pro veřejnost.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x