Rekonstrukce Průmyslového paláce pokračuje podle plánu

10. červen 2022  Redakce   Praha  806 zobrazení  438 slov

Na renovaci historických prvků Průmyslového paláce Praha spolupracuje s tradičními českými firmami. Kromě záchrany skleněných vitráží přichází na řadu i restaurování věžních hodin.

Ilustrační snímek z Výstaviště v Holešovicích. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Výstaviště v Holešovicích. Foto MEDIASHOW

Jejich obnovu zajišťuje renomovaná rodinná firma L.Hainz s tradicí sahající do roku 1836. Firma se mimo jiné stará o chod stovek hodin na veřejných budovách v Praze i celé České republice.

Reklama

Náročná rekonstrukce Průmyslového paláce trvá již několik měsíců a nyní přišla řada i na hodiny. Ty jsou součástí centrální věže – dominanty celého paláce. Ve spolupráci s horolezci byly postupně sňaty ciferníky, ručičky, zvonovinové cimbály i samotný hodinový stroj.

Celé hodiny váží dohromady asi 450 kilogramů a kvůli jejich deinstalaci musela být rozebrána část podlahy věže. Veškeré součásti byly převezeny do dílny české rodinné firmy L.Hainz, která byla založena roku 1836 v pražských Holešovicích.
Hlavní město velmi dbá na to, aby oprava hodinového stroje byla provedena s maximálním důrazem na uvedení do původního stavu.

Hlavní část mechanismu – hodinový stroj – získal v roce 1952 modrozelený nátěr. Ten hodináři odstranili, aby jej mohli natřít původní hnědou kladívkovou barvou. Při rekonstrukci v padesátých letech došlo k obměně ciferníků za skleněné. Ciferníky na věži Průmyslového paláce mají průměr asi 2,7 metru a patří mezi největší ciferníky v Praze. Firma L.Hainz jim vrátí původní podobu v plechové formě se zlatými římskými čísly.

Původní ručkové strojky firma zrestaurovala a natřela. Originální, časem a povětrnostními podmínkami poničené, ručičky vymění za nové, doplněné o tepané lilie, aby ladily k číselníkům. Dva historické zvonovinové cimbály, které odbíjejí každou čtvrthodinu a celou hodinu, dohromady váží 360 kg a pro dokonalé očištění projdou až pětidenní koupelí v kyselině citronové. Nedostanou ale žádnou povrchovou úpravu pro zachování co nejčistšího zvuku, který se tak lépe šíří po materiálu.

Firma L.Hainz bude restaurovat hodiny přibližně dva až tři měsíce, poté budou čekat na zpětné osazení po dokončení veškerých prací na věži. Vrácení hodin zpět na jejich původní místo nad úzkým točitým schodištěm bude náročná operace. Kromě dvou horolezců se proto zapojí celá firma L.Hainz, která čítá šest lidí.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x