Sedačky v metru se otočí podle přání cestujících

2. srpen 2022  Redakce   Praha  880 zobrazení  280 slov

Hlas lidu rozhodl. V anketě Dopravního podniku hlavního města Prahy, které se účastnilo téměř 20 000 lidí, se dotazovaní jednoznačně vyjádřili pro otočení jednosedaček v metru bokem ke směru jízdy. Uvedl to web prahajede.cz.

Ilustrační snímek - ze stanice metra Střížkov. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek - ze stanice metra Střížkov. Foto MEDIASHOW

Na podzim bude hotovo a cestující se nebudou opírat o bok vagónu, ale skutečně o opěradlo.

Reklama

Otočením jednosedaček se konfigurace přizpůsobí většinovému zvyku cestujících. Z ankety Dopravního podniku totiž vyplynulo, že jednosedačky jsou při cestování jednoznačně nejoblíbenější, a pokud jsou volné, preferuje je 63 procent lidí.

A bezmála polovina cestujících si na jednosedačku sedá bokem ke směru jízdy s nohama do uličky a opírá se tedy o bok vagónu, zatímco ve směru nebo proti směru jízdy si na neotočenou sedačku vždy sedá jen 14 % lidí.

Zbytek cestujících je nevyhraněný a usedá podle aktuální situace. I přesto, že sezení s nohama do uličky zabírá ve vagónu více místa, skoro 90 procent cestujících to nepovažuje za problém.

Dopravní podnik tak nyní začne otáčet sedačky v celkem 68 soupravách metra na linkách A a B. V každé soupravě je 48 jednosedaček a otočí se polovina z nich. Provést změnu u všech je sice technicky možné, ale znamenalo by to značný a velmi nákladný zásah do konstrukce vagónů.

Navíc tak cestujícím zůstane zachována možnost volby, vybrat si sedačku podle preferencí. Dvanáct souprav jezdí s otočenými sedačkami ve zkušebním režimu již od roku 2020.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.83 hvězdiček / Hodnoceno: 6x