V Praze 8 se uskutečnil Den zdraví a sociálních služeb

6. říjen 2022  Redakce   Praha  554 zobrazení  459 slov

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb ÚMČ Praha 8 uspořádal před KD Krakov v Bohnicích další ročník Dne zdraví a sociálních služeb. Představilo se zde 31 organizací poskytujících sociální služby v Praze 8 se širokým spektrem zaměření, oblíbený byl prodej výrobků chráněných dílen a neméně navštěvované byly též zdravotní stany. 

Ilustrační snímek z Prahy 8 - Centrum Krakov. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Prahy 8 - Centrum Krakov. Foto MEDIASHOW

Zprávu uvedl web městské části Praha 8 v tiskové zprávě.

Reklama

"Moje osobní zkušenost je taková, že kdykoli já se podívám například na sociální sítě, tak jsou tam dotazy typu mám doma maminku, mám doma tatínka, mají určité zdravotní omezení, co mám dělat, abychom doma péči zvládali," řekla Vladimíra Ludková (ODS), místostarostka MČ Praha 8.

Jednou z organizací, která právě s tímhle umí pomoci, je Centrum Seňorina, které poskytuje odlehčovací služby rodinám pečujícím o lidi převážně s Alzheimerovou nemocí.

"Existuje služba, která vám pomůže odlehčit v té vaší velice náročné péči o toho vašeho bližního, když si potřebujete odpočinout nebo jít do práce jen přes den a nebo nějakou delší dobu, týden, měsíc, tři měsíce, kdy vy si můžete odpočinout a zároveň je o něho velmi dobře postaráno," řekla Lenka Václavíková, ředitelka Centra Seňorina.

Služba je zpoplatněná. Podle ředitelky Centra Seňorina si ji ale může dovolit téměř každý. Vedle přehlídky pomáhajících organizací nechyběla ani prevence kožních nádorových onemocnění. Přímo ve zdravotním stanu si tady zájemci mohli nechat zkontrolovat mateřská znaménka.

Stan proti melanomu zajišťoval pan dermatovenerolog profesor Petr Arenberger. Vyšetřil téměř 100 zájemců a výsledek byl – 1 melanom, 3 bazaliomy a dalších 29 podezřelých útvarů.

"Je to důležité z toho důvodu, že ta rakovina se nevytvoří hned během několika hodin nebo týdnů, většinou ten rok je dobrá doba na to, aby se zachytil ten projev ještě ve fázi, kdy když ho vyřízneme, tak můžeme nabídnout prakticky ve sto procentech úplně vyléčení," řekl profesor Arenberger.

Na akci lidé mohli navštívit profesionálního záchranáře (Zdravotníci s.r.o.) a vyzkoušet si resuscitaci, děti si s nadšením prohlédly sanitku. Státní zdravotní ústav poskytl informace v oblasti dentální hygieny, prevence kouření a alkoholu, instruktáže samovyšetření prsou a varlat na modelech.

Přistavena byla sanitka České společnosti AIDS pomoc, kde prováděli anonymní a bezplatné testování na HIV, Syfilis, hepatitidu C, bylo provedeno 33 testů, všechny s negativním výsledkem.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x