V Seifertově ulici v Praze 3 vznikl mural

15. červen 2021  Redakce   Praha  1227 zobrazení  508 slov

V Seifertově ulici na pražském Žižkově vznikl další mural. Jedná se o projekt MuralArt UM, který vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době pandemie.

Z Prahy 3Z Prahy 3

Nejnovější mural z projektu byl dokončen týden na Žižkově pod vlakovou tratí v ulici Seifertova. Autory nástěnné malby je dvojice streetartistů známých pod uměleckými pseudonymy Obras a Akrobad.

Reklama

Námět se skládá ze dvou částí, které korespondují se dvěma podobami zdi: dominantu celého muralu tvoří abstrahovaný plán Prahy se schématem železničních tratí. Za hranicemi města pak železnice pokračuje náznaky celorepublikové sítě.

Motivy evokují zážitek jízdy vlakem, pohyb, techniku – kabely, jiskry, za okny míhající se barvy, komiksové citoslovce. Zeď byla pro projekt poskytnuta Českými drahami.„Děkuji Magistrátu hlavního města Prahy za program Umění pro město, který pomáhá kultivovat veřejný prostor a zároveň přibližuje široké veřejnosti současné streetartové umění.

"Na Praze 3 díky finanční podpoře v rámci daného programu vznikly již tři muraly a v brzké době přibude i čtvrtý v Husitské ulici od umělkyně Toybox,“ uvádí Pavel Křeček, radní pro kulturu Prahy 3.

Program hlavního města Prahy Umění pro město byl oficiálně spuštěn roku 2018.  Program se primárně soustředí na problematiku trvalého osazování uměleckých děl do veřejného prostoru. Od roku 2020 se navíc podařilo program rozšířit a využít jej k pořádání krátkodobých instalací a uměleckých intervencí.

Projekty pro dočasné instalace jsou realizovány prostřednictvím Galerie hlavního města Prahy, která je odborným garantem programu a kurátorem současného umění ve veřejném prostoru v Praze. V první ročníku UM 2020 se podařilo zahájit celou řadu projektů, jedním z nich je právě také projekt MuralArt UM.

PARTNER RUBRIKY PRAHA: Nemocnice sv. Kříže Žižkov


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x