Vodní prvek pod legendárními žižkovskými schody bude provokativní i pokorný zároveň

5. leden 2022  Redakce   Praha  912 zobrazení  420 slov

Výtvarnou soutěž o podobu vodního prvku pod žižkovskými schody v Praze vyhrál návrh sochaře Adama Kovalčíka. Propojil v něm svůj vztah k Žižkovu a reminiscenci na původní pumpu, která zde dříve stávala.

Foto MČ Praha 3Foto MČ Praha 3

Vodní prvek bude s pitnou vodou a plnit ochlazující funkci v létě. Výsledky soutěže schválila rada třetí městské části na svém prosincovém jednání.Ve spolupráci s hlavním městem vyhlásila Praha 3 v květnu 2021 výtvarnou soutěž o podobu vodního prvku pod „žižkovskými schody“ na konci Rokycanovy ulice. Soutěž byla podpořena z programu hlavního hl. m. Prahy Umění pro město.

Reklama

Cílem bylo nalézt v souladu s Koncepční studií hlavního města pro ulici Seifertova a Táboritská návrh vodního prvku, který doplní místní atmosféru starého Žižkova. Z došlých 24 portfolií vybrala odborná porota 9 postupujících soutěžících. Z jejich anonymně podaných návrhů byl pak jako vítězný vybrán projekt sochaře Adama Kovalčíka.

„K projektu přistupuji se dvěma osobními pocity. Prvním je vztah k Žižkovu. Studoval jsem zde Střední Uměleckoprůmyslovou školu a mám ho tedy kromě studií spojený především s bohatým nočním životem. Druhým je okouzlení z podoby pumpy, která na místě pod žižkovskými schody dříve byla,“ uvádí sochař Adam Kovalčík.

Ve svém návrhu na místo navrací pumpy dvě tak, že působí dojmem dvojitého vidění. „Praktická podoba pump vychází z čistě z funkce, je oproštěna od zbytečných detailů, ozdob a bude proto působit  se svou výškou necelých 260 cm monumentálně a samozřejmě,“ doplňuje Adam Kovalčík.

Pumpy nabídnou lidem pitnou vodu a prvek zdvojení by měl fungovat i pro proud vody, při pohybu jednoho z táhel by se hýbalo i druhé.

„Shoda v porotě byla jednoznačná. Líbí se nám, že návrh dokázal být zároveň velmi neextravagantní a pokorný vůči svému prostředí, protože tohle místo má opravdu velmi výjimečnou atmosféru. Zároveň je to dílo provokativní svojí konceptuální jednoduchostí. Mě osobně baví představa, jaké otázky bude tahle hra s historickým tvaroslovím vzbuzovat v kolemjdoucích,“ říká k tomu Matěj Michalk Žaloudek, předseda výboru pro územní rozvoj Prahy 3.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x