Z bývalé Vozovny Orionka vznikne kulturní a komunitní centrum  

13. červen 2021  Redakce   Praha  1104 zobrazení  860 slov

Radní hl. m. Prahy schválili záměr dočasného využití bývalé Vozovny Orionka na Vinohradech.

Orionka. Foto MHM PrahyOrionka. Foto MHM Prahy

V rámci koncesního řízení má být vybrán provozovatel, který nabídne kulturní a komunitní aktivity pro všechny generace. Zároveň by ale celý provoz neměl být ztrátový.

Reklama

„Nové využití tohoto místa jsme promýšleli přes rok. Dospěli jsme k závěru, že celý areál by měl mít jednoho provozovatele, který by zde provozoval ideálně kombinaci cenově dostupných a komerčních služeb pro volnočasové, kulturní a komunitní aktivity určené rodičům s dětmi, seniorům ale i teenagerům,“ řekla radní Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

Město už před více než rokem začalo podnikat první kroky, aby tento historicky cenný areál, který je v posledních letech využívaný jen minimálně, mohl začít sloužit lidem. Současně pověřilo Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vypracováním Studie dočasného využití areálu na následujících deset let.

Tuto studii zpracoval IPR ve spolupráci s hlavním městem v loňském roce, k diskuzi byli kromě Pražanů přizváni i zástupci městské části Praha 10, na jejímž území se areál nachází, ale také zástupci městských částí Praha 2 a Praha 3, které s areálem téměř sousedí. Jako nejvhodnější řešení navrhuje IPR právě využití pro kulturní a komunitní aktivity pro všechny věkové skupiny, především pak se zaměřením na děti a mládež.

Nyní musí město s majitelem areálu, Dopravním podnikem hl. m. Prahy, dojednat detaily nájemní smlouvy a následně ji uzavřít. Na tyto kroky by mělo navázat podrobné dopracování celého záměru kulturně-komunitního centra Orionka. Hned poté Praha vypíše koncesní řízení na výběr provozovatele areálu.

Cílem připravované veřejné zakázky bude nalézt takového provozovatele, který realizací aktivit a služeb naplní potřeby obyvatel ze širokého okolí a zároveň zajistí provoz, který nebude ztrátový. Pokud se podaří vybrat provozovatele ještě letos, je velká šance, že by se Orionka mohla otevřít lidem už v příštím roce.

„Orionka je jakési rodinné stříbro pražského dopravního podniku. Nyní je již zařazen jako zbytný majetek, neboť k primárnímu účelu dále neslouží, tedy pro dopravní účely. Jedná se o mimořádný objekt, který si zaslouží i své další využití pro Pražany, a to právě v oblasti kultury a volného času. Zároveň by takový provoz měl mít i ekonomické ratio a neměl by být dotován městem, proto daný záměr kalkuluje i s nutnou činností komerčního rázu, která umožni právě koncesi takový model,“ doplnil radní pro majetek Jan Chabr.

Areál by mohl být zejména vhodný jako zázemí pro volnočasové, vzdělávací, pohybové a komunitní aktivity rodin s dětmi, teenagerů, ale i seniorů. Své uplatnění by zde ale mohly najít i aktivity v oblasti podpory rozvoje kreativních průmyslů nebo je možnost vytvořit zde zázemí pro skupiny věnující se tzv. performing arts, zejména se jedná o pohybové divadlo, tanec nebo nový cirkus.

S ohledem na lokalitu a relativně hustě obydlené okolí areálu by naopak z obsahové náplně budoucího využití areálu měly být vyloučeny aktivity s převažující sportovní funkcí, velkoformátové kulturní akce, rozsáhlé gastroprovozy nebo komerční atrakce pro velké množství návštěvníků. Obchod a služby by měly mít pouze doplňkovou funkci.

PARTNER RUBRIKY PRAHA: Nemocnice sv. Kříže Žižkov


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x