Začala největší proměna centra Prahy za poslední desítky let

10. duben 2022  Redakce   Praha  1295 zobrazení  611 slov

Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) začala pracovat na nových tramvajových zastávkách, vzniku nové široké pěší promenády a výsadbě nového stromořadí na Smetanově nábřeží, konkrétně v úseku od Karlových lázní po Národní divadlo.

Ilustrační snímek z Prahy - u Mánesa. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Prahy - u Mánesa. Foto MEDIASHOW

Práce jsou rozdělené na tři samostatné, nicméně zároveň navazující a koordinované akce. Všechny skončí do 30. června 2022.

Reklama

Technická správa komunikací začala se stavbami podle schválené koncepční studie Křižovnická – Smetanovo nábřeží – Masarykovo nábřeží, kterou připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Promění se veřejný prostor celého území od Klementina přes Křižovnické náměstí po Národní divadlo. Studie klade důraz na vznik nových míst pro trávení volného času v centru Prahy, podporuje tramvajovou dopravu a stejně tak nabízí lepší podmínky chodcům a cyklistům. Pro automobilovou dopravu se po realizaci investic nebude nic měnit.

„Centrum Prahy čeká největší změna za posledních několik desítek let. Pražané se mohou těšit na nové zastávky, stromořadí na Smetanově nábřeží, širokou pěší promenádu lemovanou stromořadím díky rozšířeným chodníkům, lavičky nebo samostatnou cyklostezku skrz úsek, kde dnes chybí. Smetanovo nábřeží i Malá Strana patří mezi nejkrásnější a nejcennější místa na světě. Musíme k nim tak přistupovat,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Na Křižovnickém náměstí se doprava kříží s Královskou cestou, po které v letních měsících proudí až 100 tisíc chodců denně. Podmínky pro ně zlepší právě široká pěší promenáda od Karlova mostu přes Smetanovo nábřeží až po Národní divadlo s ikonickým výhledem na Hradčany.

Na Smetanově nábřeží vznikne nové stromořadí o 17 stromech, město doplní lavičky a také cyklostezku, která v tomto úseku chybí.

Velice důležité také je to, že výsadba stromů se uskuteční v souladu se schválenými standardy modrozelené infrastruktury a pražského stromořadí. Stromy tak budou mít adekvátní dostatek prostoru k žití,“ popsal náměstek generálního ředitele TSK Josef Richtr.

Další stavební úpravy zlepší podmínky pro městskou hromadnou dopravu a cestující. Vznikne nová tramvajové zastávka Karlovy lázně ve směru z centra. Dnes se totiž jedná o jeden z nejdelších úseků bez tramvajové zastávky v centru města.

Zcela nová tramvajová zastávka vznikne ve směru do centra před budovou Národního divadla u Žofína. Součástí je ale i rekonstrukce nástupiště již existující zastávky v opačném směru, a to včetně navazujících chodníků.

„S touto úpravou dojde k posunutí šestimetrového přechodu pro chodce u Národního divadla a k výstavbě nového pětimetrového přechodu u křižovatky Masarykovo nábřeží – Divadelní – Na Struze. Povrch chodníku a zastávky bude z pražské mozaiky,“ vysvětlil náměstek Adam Scheinherr.

Cílem koncepční studie Křižovnická – Smetanovo nábřeží – Masarykovo nábřeží schválené v březnu 2021 je uspořádat prostor s ohledem především na cestující v MHD a chodce, kteří jej nejvíce využívají. Díky novým tramvajovým zastávkám se zvýší dostupnost tramvajové dopravy v celé lokalitě.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 14x