Záměr přejmenovat Koněvovu ulici projedná Zastupitelstvo. Průzkum nevzbudil v samotné ulici velký zájem

13. červen 2022  Redakce   Praha  924 zobrazení  792 slov

Rada městské části Praha 3 na svém jednání doporučila Zastupitelstvu Prahy 3 projednat záměr přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu ulici. Radní zároveň vzali na vědomí výsledky průzkumu v Koněvově ulici a ankety v Praze 3, ve kterých občané mohli vyjádřit svůj postoj k přejmenování.

Foto MČ Praha 3Foto MČ Praha 3

Zejména průzkum mezi lidmi s trvalým bydlištěm či podnikateli s provozovnou v Koněvově ulici ukázal, že pro místní obyvatele a podnikatele se nejedná o téma, které by zásadním způsobem řešili.

Reklama

Z 3 689 oslovených obyvatel se v průzkumu vyjádřilo 944. Z toho vyplývá, že 74,5 % oslovených lidí s trvalým bydlištěm v Koněvově ulici se do průzkumu vůbec nezapojilo.Osloveno bylo také 262 provozoven s adresou v Koněvově ulici, hlasovalo ale pouhých 42 z nich. Přesně 84 % provozoven se tedy průzkumu dobrovolně nezúčastnilo.

Průzkum, který Radnice Prahy 3 zorganizovala v květnu mezi lidmi s trvalým bydlištěm v Koněvově ulici a podnikateli s provozovnou tamtéž, měl radním a zastupitelům městské části poskytnout podpůrné informace při jejich rozhodování o záměru ulici přejmenovat.

V případě nesouhlasu s přejmenováním zajímaly radnici i důvody, proč obyvatelé s přejmenováním nesouhlasí. Zatímco si dopis s výzvou k vyjádření se v průzkumu a unikátním kódem pro hlasování převzalo 3 689 lidí z Koněvovy ulice, v průzkumu jich nakonec hlasovalopouze 944. Tedy jen 25,5 % z dotázaných.

Ze všech lidí, kterým byla výzva k zapojení do průzkumu doručena, se proti přejmenování vyslovilo 18 % hlasujících. Pro přejmenování hlasovalo 7,5 %. (Pozn.: Z hlasujících se proti přejmenování vyslovilo 71 % lidí,pro přejmenování hlasovalo 29 %.)

„Za údaj s největší vypovídací hodnotou považuji údaj o účasti v průzkumu. Zatímco na sociálních sítích se zdálo, že téma přejmenování Koněvovy ulice na Hartigovu budí opravdu obrovský zájem a že je tu velká část obyvatel této ulice, kteří se proti tomustaví, samotný průzkum ukázal, že pro většinu místních to zřejmě není podstatné téma,“říká radní pro kulturu a strategické plánování Prahy 3 Pavel Křeček, který záměr přejmenovat Koněvovu ulici předložil 6. dubna 2022 Radě městské části.

„Od začátku jsem měl jako člověk s trvalým bydlištěm v Koněvově ulici pochopení pro obavy z administrativní zátěže, kterou by přejmenování přineslo. Osobně jsem se zúčastnil řady jednání s úřady, abych zajistil pro případ přejmenování ulice co nejmenší administrativnípovinnosti pro občany. A to se povedlo. Vše, co by bylo potřeba změnit, tedy například občanské průkazy a technické průkazy u majitelů aut, by bylo osvobozeno od jakéhokoliv poplatku a tedy zdarma. Další důležitou zprávou je, že drtivá většina úkonů by seobešla bez osobní účasti občanů,“ popisuje svoji aktivitu okolo možného přejmenování Koněvovy ulice Pavel Křeček. 

Nebývalý zájem naopak vzbudila anketa, kterou radnice uspořádala pro lidi, kteří na Praze 3 žijí, pracují nebo studují. Anketa probíhala online od 1. do 10. června 2022 a hlasovalo v ní celkem 2 273 lidí.

Pro přejmenování Koněvovy ulice se vyslovilo 63 % znich, proti bylo 37 % hlasujících. Celkovým počtem „odevzdaných“ hlasů se jedná o historicky nejúspěšnější anketu, kterou kdy Praha 3 pořádala. Anketa vzbudila řádově vyšší zájem než všechny dosavadní ankety. 

Přejmenování Koněvovy ulice na ulici Hartigovu budou nyní řešit zastupitelé městské části Praha 3, a to na svém příštím jednání v úterý 21. června 2022. Stanovisko Zastupitelstva k záměru přejmenování ulice je důležité také pro místopisnou komisi Rady hlavníhoměsta Prahy.

Ta totiž už v dubnu tohoto roku odeslala městské části Praha 3 dopis, ve kterém ji informovala, že změnu názvu Koněvovy ulice už projednávala a usnesla se na podpoře přejmenování. Zároveň ale požádala městskou část Prahu 3 o její stanovisko.

Jak vyplývá i z této informace, samotné schválení záměru přejmenovat Koněvovu ulici na Hartigovu Zastupitelstvem Prahy 3 by neznamenalo, že dojde okamžitě ke změně názvu ulice. Následovalo by další jednání místopisné komise a její závěry by musela projednatRada, případně i Zastupitelstvo hlavního města Prahy.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x