Hejtman předal papeži Františkovi kříž vyrobený z trámů kostela zničeného tornádem

27. říjen 2021  Redakce   Premium  1219 zobrazení  261 slov

Jedním ze symbolů zkázy červnového tornáda na jižní Moravě byl kostel v Moravské Nové Vsi. Stál uprostřed rozvalin bez střechy. Stromy kolem bez listů. V centru obce, změněné živlem k nepoznání, se rozkládaly stany humanitárních organizací.

Foto Jihomoravský krajFoto Jihomoravský kraj

Pocity zoufalství, které se vznášely nad příběhy zasažených místních, se tam pomocníci z různých koutů země snažili rozptýlit obrovskou vlnou dobra. I přes všudypřítomné hromady suti vzhlížela řada obyvatel právě ke kostelu, kde hledala útěchu.

Reklama

Z jeho pozůstalých střešních trámů vznikly hmatatelné vzpomínky – asi dvaceticentimetrové dřevěné kříže. Jeden z nich 27. října 2021 předal jihomoravský hejtman Jan Grolich papeži Františkovi při generální audienci ve Vatikánu. Uvedl to v tiskové zprávě Petr Holeček z tiskového střediska kraje.

Dalších pět křížů papež požehnal. Po návratu je hejtman předá obcím poničeným tornádem.

„Kříže vyřezaných z trámu kostela v Moravské Nové Vsi zhmotňují naději, že zkázou to nekončí. Obrovská materiální pomoc, sbírky, solidarita a zapojení dobrovolníků z celé země nám ukázalo, že když jde do tuhého, tak si umíme pomáhat,“ prohlásil hejtman Jan Grolich.

Tornádo o rychlosti až 300 kilometrů za hodinu a bouře s kroupami zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek 24. června 2021. Živel poškodil 1200 domů, zhruba 200 z nich muselo k zemi. O život přišlo šest lidí. Odhadované náklady na obnovu majetku sahají k sedmi miliardám korun.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x