Sport je doménou placených televizí. Prima Sport nebude a ČT Sport je na rozcestí

12. listopad 2023  Radek Pešout  Premium  354 zobrazení  1554 slov

Sportovní přenosy patří mezi nejatraktivnější televizní formáty, na kterých navíc lze vydělávat peníze. Proto si i český televizní trh rozebral všechny atraktivní sporty a soutěže. Díky tomu dochází dech ČT Sport a Prima nakonec stopla přípravu vlastního sportovního kanálu.

lustrační snímek z pražské O2 Areny, kde hrají hokejisté Sparty extraligové zápasy. Foto MEDIASHOWlustrační snímek z pražské O2 Areny, kde hrají hokejisté Sparty extraligové zápasy. Foto MEDIASHOW

V únoru 2006 zahájil vysílání sportovní kanál ČT Sport, který byl magnetem pro rozvoj digitální televize. Do té doby sport - zejména fotbal a hokej - byl vysílán buď na ČT2 či na Nově.

Reklama

První vlaštovkou s přenosy zahraničních hokejových a fotbalových soutěží byl placený kanál Galaxie Sport, který později koupila Nova, aby ho přejmenovala na Nova Sport v roce 2008.

Nova chtěla rychle dohnat veřejnoprávní televizi a akvizice Galaxie Sport byla vhodnou příležitostí v budování tematických digitálních kanálů k hlavní Nově.

Touto cestou se nevydala Prima, která v klíčovém období byla na prodej a nový spolumajitel - švédská MTG - sice nakupovala exkluzivní sportovní práva pro jediný hlavní kanál (například přenosy fotbalového Euro 2008), ale fanoušci a diváci to příliš neoceňovali.

Podobně nefungovaly ani zápasy anglické Premier League. Prima navíc v roce 2011 dokonce zrušila sportovní zprávy v rámci své hlavní zpravodajské relace. Ty v rámci CNN Prima News od roku 2020 znovu do programu zařadila.

Hlavní souboj v rámci televizního sportu se tak odehrával mezi Českou televizí (ČT Sport) a Novou. Ta k Nova Sport přidala druhý kanál Nova Sport 2 a začala masivněji investovat do nákupu televizních práv.

V roce 2015 odstartovala IPTV platforma, vlastněná telefonní operátorem O2, extra placený kanál O2 TV Sport, na kterém začala budovat předplatitelské portfolio. V té době O2 vlastnila skupina PPF, avšak Nova patřila CME. Obě společnosti si tak konkurovaly.

O2 TV Sport následně spustila tematické kanály jako O2 TV Fotbal či O2 TV Tenis. Finanční skupina PPF pak v roce 2020 koupila CME, která vlastní Novu, a to i s kanály Nova Sport a Nova Sport 2. Najednou se sportovní kanály Novy a sportovní kanály O2 dostaly pod PPF. A expanze pokračovala. Nova spustila v roce 2021 další placené kanály Nova Sport 3 a Nova Sport 4.

Avšak sport v televizi není jen o ČT Sport, Nově a O2 TV.

Kabelové a IPTV operátoři nabízejí kanály jako Sport 1 a Sport 2, Canal+ Sport, Premier Sport či Eurosport a Eurosport 2.

ČT Sport a Otakar Černý

Průkopníkem sportu na české televizní obrazovce je ČT Sport.

Z historického pohledu vše podstatné vysílala Československá a později Česká televize. Ta v rámci rozvoje digitální televize nabídla volně šířitelný a bezplatný kanál ČT Sport. Zahájil vysílání zimní olympiádou v Turíně v únoru 2006. Za jeho vznikem stál Otakar Černý.

Ten po roce 1990 byl především politickým moderátorem nedělní diskuse Debata a Co týden dal (proslul otázkou Co na to občan?).

"Dělali jsme tvrdou publicistiku a díky tomu jsem dostala základ pro politickou satiru. Lidi mi hlavně věří, co říkám, a mají mě tak zafixovanou. Mladí si asi myslí, že jsem héééérečka," řekla v rozhovoru pro MEDIASHOW.cz Zuzana Bubílková, která byla moderátorskou kolegyní Oty Černého na počátku 90. let 20. století.

Ota Černý se před rokem 1989 a i po roce 2002 věnoval především sportovní novinařině, kdy se stal šéfredaktorem redakce sportu ČT.

Z této pozice prosadil a zahájil vysílání ČT Sport, což byl historický milník v české televizní historii.

Renomé ČT Sport se zvyšovalo i díky tomu, že sportovní přenosy z ČT2 se přesunuly na čistě sportovní kanál kombinující živé přenosy, záznamy a studiové rozhovory a debaty.

Avšak tím, jak soukromé televize začaly investovat do sportovních kanálů a nakupovat televizní práva, veřejnoprávní televize postupně ztrácela atraktivní sportovní nabídku.

Budoucnost ČT Sport?

Se změnou generálního ředitele České televize, kterým se od října 2023 stal Jan Souček, se opět rozhořela debata, zda by veřejnoprávní televize měla provozovat současný počet kanálů. Už v roce 2022 po zhruba dvou a půl letech skončil kanál ČT3 a téma, zda ČT potřebuje mít extra sportovní kanál se stalo legitimní ve veřejném prostoru.

Zvláště v současné atmosféře, kdy sportovní fanoušci již přijali jako samozřejmost, že za sledování sportu v televizi se platí.

Jisté je, že v roce 2024 se nic měnit nebude, neboť vysílací práva se řeší dlouho dopředu a ČT odvysílá fotbalové Euro, hokejový světový šampionát i olympiádu v Paříži.

Jiná situace je u vysílacích práv z české hokejové extraligy a fotbalové ligy na další období.

"Jedna věc je objem peněz, které do toho můžeme dát, druhá věc je objem peněz, které od toho očekává sportovní svaz jako výnos za nákup práv. My bychom to tedy sice rádi zprostředkovali, ale objem peněz – například na fotbalovou ligu – je omezený a je to mimo naše možnosti," řekl pro Novinky.cz v září 2023 Jan Souček, v té době již zvolený nový generální ředitel ČT.

"Moje signály jsou, že hokejový svaz má zájem na tom, aby špičková utkání byla zprostředkovávána Českou televizí s kvalitním komentářem," dodal.

Vysílací práva na extraligu v období na následujících pět let, tedy do roku 2028, bude vysílat v tandemu O2 TV Sport a ČT.

Nová smlouva na televizní práva umožní stanici O2 TV Sport odvysílat ze základní části extraligy až 341 zápasů. Kanál ČT Sport pak může z této fáze soutěže nabídnout maximálně 23 přenosů. Česká televize zprostředkuje nedělní utkání a část playoff. Na O2 TV Sport bude kompletní playoff včetně finále.

Prima Sport nebude, nižší soutěže nabídne Sporty TV

Další souboj o vysílací práva se odehraje i v rámci nižších soutěží. Ty mají být nosným programem připravované nové televize Sporty TV, která má být dostupná volně v pozemním digitálním vysílání jako ČT Sport. A právě tomuto kanálu bude konkurovat.

Programová struktura stojí na přenosech a bude komplementární k současné nabídce sportovních stanic.

"I nadále je Sporty TV (také uváděna pod pracovním názvem A11 Sport - pozn.) stavěná zejména na volejbalových, florbalových a basketbalových přenosech. Dále pak na zápasech volejbalu, 2. hokejové ligy a mládežnického hokeje, fotbalových zajímavostech a aktualit z fotbalové juniorské ligy,“ uvedl pro média v tiskové zprávě Jan Smíšek za provozovatele kanálu, licencovanou společnost Perinvest Group.

"Spolupráce s mediální skupinou A11 bude pokračovat, nicméně jsme společně vyhodnotili, že sportovní kanál bude mít vlastní název,“ uvedl Jan Smíšek. A11 provozuje stejnojmenný kanál, který vysílá od jara 2023.

Sporty TV tak "porazila" Primu, která vážně uvažovala o spuštění svého sportovního kanálu Prima Sport. Nakonec přípravy kapitálově silná mediální skupina zastavila. A to kvůli vysílacím právům.

"Neměli jsme pocit, že je vše připraveno tak, abychom mohli garantovat prvotřídní kvalitu, kterou od nás diváci jako od Primy očekávají. V čase, který byl šibeniční, to nešlo stihnout," uvedl na dotaz webu Mediař.cz Marek Singer, generální ředitel Primy.

Podle ředitele Primy se nepodařilo vše nachystat včas, aby bylo možné jednak spustit vysílání na odpovídající úrovni, jednak si zajistit atraktivní vysílací práva.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x