Výbor regionů se zabýval i vizí pro venkovské oblasti Evropské unie

28. leden 2022  Redakce   Premium  972 zobrazení  409 slov

Poslední lednový týden byl pro členy Evropského výboru regionů ve znamení společných jednání. Akce vyvrcholila dvoudenním plenárním zasedáním, tentokrát však kompletně on-line.

On-line jednání výborů regionů. Foto Pardubický krajOn-line jednání výborů regionů. Foto Pardubický kraj

Do programu promluvil i vedoucí české delegace Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje.

Reklama

„V lednu začalo úřadovat trio předsednictví Francie, České republiky a Švédska v Evropské unii. V rámci lepší koordinace úkolů vždy tři po sobě předsedající země spolupracují. O prioritách promluvili velvyslanci všech tří zemí i vedoucí delegací Výboru regionů. Já jsem se zabýval postkovidovou situací, která má mnoho ekonomických následků včetně inflace a růstu cen energií.  Získat podporu občanů Evropské unie pro takové úkoly, jako je třeba Zelená dohoda nebo digitální transformaci můžeme jen v tom případě, že se nám podaří udržet vyváženou politiku pomoci jednotlivým zemím,“ sdělil Línek.

Členové výboru regionů projednali také dlouhodobou vizi pro venkovské oblasti, ke které se vyjádřil i evropský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski.

Měla by zabránit vylidňování venkova, přispět k potravinové soběstačnosti, zavádět ekologickou proměnu hospodaření, rozvíjet ekonomiku základních služeb ve venkovském prostředí zaměřenou na stárnoucí populaci a třeba také motivovat mladé lidí, aby se stali aktéry pozitivních změn na venkově.

„Bohužel možnost financování těchto opatření bude možné až v programovém období Evropské unie 2028-2034, což mi připadá pozdě. Proto jsme vyzvali členské státy a regiony, aby se už v současné období zabývaly dopady svých strategií a investic na venkovské oblasti,“ informoval Línek.

„Pro lidi žijící na venkově je důležité nejen zemědělství, kde už dnes pracuje zlomek lidí proti minulosti, ale také možnost mobility, širokopásmového internetového připojení a nové sociální a hospodářské příležitosti.  Ty mohou souviset třeba se Zelenou dohodou pro Evropu, nebo i s jinými iniciativami. Lidé potřebují mít i v odlehlejších místech základní služby pro děti i seniory, sociální a zdravotní péči. Tam, kde není konkurenceschopný soukromý sektor, musí pomoci ten veřejný,“ uvažoval o jednom z mnoha projednávaných bodů Roman Línek.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x