Zoo Praha otevře v září nový pavilon goril

12. květen 2022  Redakce   Premium  1186 zobrazení  1542 slov

Zoologická zahrada hl. m. Prahy ve spolupráci s hlavním městem Prahou v posledních letech úspěšně realizuje řadu významných investičních projektů v trojské zoo.

Vstup do pražské zoologické zahrady. Foto MEDIASHOWVstup do pražské zoologické zahrady. Foto MEDIASHOW

 

Reklama
Mezi ně se řadí zejména Rákosův pavilon zprovozněný v roce 2019, Darwinův kráter, který se otevřel veřejnosti o rok později, a nyní byl dokončen i nový Pavilon goril. Do něj se návštěvníci poprvé podívají letos 28. září. V pokročilé fázi administrativních příprav je potom i vůbec největší projekt, kterým je expozice Arktida, kde najdou svůj nový domov především lední medvědi.
„Jen do hlavních investiční projektů pražské zoologické zahrady jsme za poslední roky investovali přes 500 milionů korun. Je velkým lákadlem, jak pro české, tak zahraniční turisty, každý rok návštěvníci najdou něco nového. Letošním hitem sezony bude bezpochyby nový Pavilon goril, který otevíráme již 28. září. Celý pavilon je inspirovaný jako cesta Kamerunem od okraje pralesu až po samotné nitro, stěhovat se do něj bude celá gorilí rodinná skupina. Investice vyšla na 300 milionů korun, rozlohou je to vůbec největší areál v celé zoo, který také se svojí zelenou střechou zapadá do přilehlé krajiny,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.
Zoo Praha aktuálně převzala od zhotovitele nový Pavilon goril, který se nachází v severní části areálu. Zároveň se už také uskutečnila závěrečná kontrolní prohlídka stavby, na jejímž základě byl 7. dubna 2022 vydán kolaudační souhlas. Nyní pokračují poslední úpravy a dokončovací práce a postupně se do pavilonu začnou stěhovat jeho noví obyvatelé. Návštěvníkům se slavnostně otevře 28. září 2022.
„Nový pavilon zaujímá mnohem větší plochu než ten stávající,“ uvádí ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Budou v něm skvělé podmínky pro rodinnou skupinu goril a také pro další obyvatele, například kočkodany, guerézy nebo štětkouny. Také návštěvnické prostory jsou rozlehlejší a zároveň všem příchozím představí prostředí, které gorily obývají ve střední Africe, ale přiblíží i problematiku jejich ochrany. Objekt nového pavilonu byl vyprojektován a umístěn tak, aby co nejvíc splynul s terénem, takže nijak nenarušuje krajinný ráz Trojské kotliny.“
Náklady na výstavbu nového pavilonu goril jsou přes 300 milionů korun, přičemž tato částka zahrnuje mimo jiné i vybudování nového vchodu nebo lávky. Hlavní město jako zřizovatel Zoo Praha na stavbu uvolnil 222 milionů korun, přes sedmnáct tisíc dobrovolných dárců navíc poslalo 31 milionů korun, zbytek nákladů je hrazen z investičního fondu zoo.
V Zoo Praha tradičně chovaným a pro veřejnost mimořádně atraktivním druhem je dnes medvěd lední. Jeho stávající expozice však pochází ze 30. let minulého století a je nevyhovující. Pro novou expozici zvířat Arktidy byla proto vybrána lokalita v severozápadním cípu areálu, kde jsou nejvhodnější mikroklimatické podmínky.
Lední medvědi zde budou mít k dispozici dva rozsáhlé expoziční výběhy, každý se dvěma bazény se slanou vodou. Zázemí bude tvořit jednak odstavný výběh, a jednak stavebně oddělené ubikace umožňující vytvořit samici klid nezbytný pro úspěšný odchov mláďat. Návštěvníkům bude sloužit stylové občerstvení zaměřené na speciality z mořských ryb a chybět nebudou ani toalety. Projekt expozice Arktida je aktuálně před získáním stavebního povolení, odhad nákladů na výstavbu je 500 milionů korun.
Zoo Praha ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy dále také připravuje revitalizaci lesostepi v Dolních Počernicích pro chov zubrů. Stávající chovné stádo se nachází na pláních v horní části trojské zoo, kde sousedí s výběhem bizonů. V souladu s generelem rozvoje Zoo Praha však bude tato část areálu výhledově určena pro jiné druhy zvířat. Chovné zařízení pro zubry mimo zoo tak umožní tento dlouhodobě chovaný druh zachovat pro obyvatele i návštěvníky Prahy.

 

Mezi ně se řadí zejména Rákosův pavilon zprovozněný v roce 2019, Darwinův kráter, který se otevřel veřejnosti o rok později, a nyní byl dokončen i nový Pavilon goril. Do něj se návštěvníci poprvé podívají letos 28. září.

V pokročilé fázi administrativních příprav je potom i vůbec největší projekt, kterým je expozice Arktida, kde najdou svůj nový domov především lední medvědi.

„Jen do hlavních investiční projektů pražské zoologické zahrady jsme za poslední roky investovali přes 500 milionů korun. Je velkým lákadlem, jak pro české, tak zahraniční turisty, každý rok návštěvníci najdou něco nového," říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

"Letošním hitem sezony bude bezpochyby nový Pavilon goril, který otevíráme již 28. září. Celý pavilon je inspirovaný jako cesta Kamerunem od okraje pralesu až po samotné nitro, stěhovat se do něj bude celá gorilí rodinná skupina. Investice vyšla na 300 milionů korun, rozlohou je to vůbec největší areál v celé zoo, který také se svojí zelenou střechou zapadá do přilehlé krajiny,“ dodává Hlubuček.

Zoo Praha aktuálně převzala od zhotovitele nový Pavilon goril, který se nachází v severní části areálu. Zároveň se už také uskutečnila závěrečná kontrolní prohlídka stavby, na jejímž základě byl 7. dubna 2022 vydán kolaudační souhlas.

Nyní pokračují poslední úpravy a dokončovací práce a postupně se do pavilonu začnou stěhovat jeho noví obyvatelé. Návštěvníkům se slavnostně otevře 28. září 2022.

„Nový pavilon zaujímá mnohem větší plochu než ten stávající,“ uvádí ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

„Budou v něm skvělé podmínky pro rodinnou skupinu goril a také pro další obyvatele, například kočkodany, guerézy nebo štětkouny. Také návštěvnické prostory jsou rozlehlejší a zároveň všem příchozím představí prostředí, které gorily obývají ve střední Africe, ale přiblíží i problematiku jejich ochrany. Objekt nového pavilonu byl vyprojektován a umístěn tak, aby co nejvíc splynul s terénem, takže nijak nenarušuje krajinný ráz Trojské kotliny.“

Náklady na výstavbu nového pavilonu goril jsou přes 300 milionů korun, přičemž tato částka zahrnuje mimo jiné i vybudování nového vchodu nebo lávky. Hlavní město jako zřizovatel Zoo Praha na stavbu uvolnil 222 milionů korun, přes sedmnáct tisíc dobrovolných dárců navíc poslalo 31 milionů korun, zbytek nákladů je hrazen z investičního fondu zoo.

V Zoo Praha tradičně chovaným a pro veřejnost mimořádně atraktivním druhem je dnes medvěd lední. Jeho stávající expozice však pochází ze 30. let minulého století a je nevyhovující. Pro novou expozici zvířat Arktidy byla proto vybrána lokalita v severozápadním cípu areálu, kde jsou nejvhodnější mikroklimatické podmínky.

Lední medvědi zde budou mít k dispozici dva rozsáhlé expoziční výběhy, každý se dvěma bazény se slanou vodou. Zázemí bude tvořit jednak odstavný výběh, a jednak stavebně oddělené ubikace umožňující vytvořit samici klid nezbytný pro úspěšný odchov mláďat.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x