Centrální polytechnické dílny v Pardubicích se schovají pod střechu

14. červen 2022  Redakce   Regiony  780 zobrazení  444 slov

Projekt vzdělávacího centra Centrálních polytechnických dílen (CPD) a Galerie města Pardubic (GAMPA) nabývá stále zřetelnější podoby. Ještě nedávno řemeslníci pracovali na stavbě nosných konstrukcí objektu CPD, které jsou v současné době dokončeny, a v následujících měsících se pustí do pokládky střešního pláště.

Zdroj: Magistrát města PardubicZdroj: Magistrát města Pardubic

„Samotná stavba by měla být dokončena na jaře roku 2023, otevření objektu veřejnosti a zahájení provozu předpokládáme v září roku 2023. Díky poloze objektu a proskleným částem budou mít návštěvníci navíc krásný výhled na město, což považuji vedle unikátní architektury za jednu z přidaných hodnot celého projektu,“ informuje náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký.

Reklama

V současné době jsou dokončeny hlavní nosné konstrukce objektu CPD.

„Probíhají práce na instalaci rozvodů vzduchotechniky a topení, budují se vnitřní příčky a objekt je postupně osazován fasádními panely. Práce postupně pokračují na obou projektech, na objektu CPD finišuje stavba monolitických konstrukcí a vnitřních příček,“ objasňuje primátor Martin Charvát s tím, že v případě Galerie města Pardubic se řemeslníci zabývají výstavbou konstrukcí stropů.

„V následujících měsících budeme dokončovat osazení fasádních panelů na objekt Centrálních polytechnických dílen, budeme osazovat okna a započne realizace pohledové části fasády. Kromě toho začneme také s pokládáním střešního pláště na objekt CPD, dokončeny budou nosné konstrukce objektu GAMPA a v plánu je také betonáž podlah,“ popisuje harmonogram stavby a její průběh Milan Voráček ze společnosti Metrostav, která pro město tyto projekty realizuje.

Areál Winternitzových automatických mlýnů, jejichž provoz byl ukončen v roce 2013, patří mezi nejvýznamnější stavby moderní české architektury, navíc se jedná o jednu z technických kulturních památek na území ČR.

Centrální polytechnické dílny a Galerie města Pardubic, jejichž stavba odstartovala v prosinci 2020, se budou nacházet v místě bývalého skladu balené mouky, který spolu se souvisejícími pozemky a projektovou dokumentací město od soukromého vlastníka odkoupilo v roce 2018.

V současné době se v areálu připravují kromě CPD a GAMPy další dva projekty, jako je rekonstrukce sila a veřejného parteru včetně krajské Gočárovy galerie. Centrální polytechnické dílny a Galerie města Pardubic promění část mlýnů v kulturně vzdělávací centrum celé aglomerace, která prostřednictvím nástroje ITI podpoří tento projekt dotací přes 152 milionů korun.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x