Další česko-polské silnice se dočkají opravy

28. září 2021  Redakce   Regiony  208 zobrazení  288 slov

Spolupráce v oblasti cestovního ruchu a kultury, ale především identifikace vhodných projektů v silniční a železniční dopravě. To byla hlavní témata jednání delegace Pardubického kraje se zástupci Dolnoslezského vojvodství ve Vratislavi.

Společné jednání. Foto Pardubický krajSpolečné jednání. Foto Pardubický kraj

V rámci jedné z prioritních os je možné čerpat 15 milionů eur na oblast silniční infrastruktury a stejnou částku na modernizaci přeshraničních regionálních železničních tratí a přeshraniční homologaci železničních souprav.

Reklama

Dolnoslezské vojvodství vlastní několik regionálních tratí a má také svého vlastního dopravce. Již nyní mají vytipovaných několik úseků k případné modernizaci.

„V případě silničních staveb má kraj v tuto chvíli vytipované čtyři projekty na silniční úseky Mladkov – Jablonné nad Orlicí, Žamberk – Kunvald, Žamberk – Klášterec a Červený Potok – hranice kraje. Pátý projekt se týká meteohlásek. V rámci tohoto projektu chceme usnadnit zimní údržbu na silnici II/312 v úseku Pastivny – Mladkov a Králíky – Červený Potok,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Díky těmto technologiím by plánování zimní údržby nemuselo tolik záležet na lidském faktoru. Polská strana již od nás obdržela dokument popisující technologie s možnou výměnou dat a seznam meteostanic v příhraniční oblasti. V polovině října pořádáme v Pardubicích ke všem těmto projektům setkání, abychom zamezili případným komplikacím,“ dodal hejtman.

Ten společně s radním Alexandrem Krejčířem jednal s polskou stranou také o budování přeshraničních cyklostezek, či výměně v oblasti kultury. Dolnoslezské vojvodství zřizuje 17 kulturních organizací včetně dvou filharmonií a opery ve Vratislavi, a tak se možností nabízí celá řada.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x