Děčín vyhlásil soutěž na sochařskou výzdobu kašny

6. říjen 2022  Redakce   Regiony  764 zobrazení  334 slov

Město Děčín vyhlásilo dvoufázovou výtvarnou soutěž o návrh sochařské výzdoby secesní městské fontány na Masarykově náměstí – Pohádkové kašny Děčín.

Ilustrační snímek z Děčína - kašna na náměstí. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Děčína - kašna na náměstí. Foto MEDIASHOW

Soutěž je vyhlášena ve dvou kategoriích: Návrh replik a Volná tvorba. Návrhy je třeba předložit v termínu do 30. ledna 2023, poté je posoudí odborná komise. První kategorie soutěže je vyhlášena na bronzové repliky dle dochovaných fotografií, druhou kategorii pak tvoří volná sochařská figurální tvorba z libovolného materiálu, která se vztahuje k pověsti o Loubském prameni.

Reklama

Cílem soutěže je nalezení optimálního výtvarného řešení sochařské výzdoby Pohádkové kašny.

„Dnes se bohužel nedají vyrobit přesné repliky soch, jelikož nejsou k dispozici dokumentace, podle kterých by bylo možné je nechat vyhotovit. Proto město Děčín přistoupilo k vyhlášení soutěže. Podmínkou památkářů a komise u volné tvorby je, aby sochy odpovídaly velikostně a proporčně, ale není určeno, z jakého materiálu by měly být,“ říká náměstek primátora Tomáš Brčák s tím, že vítězný projekt bude vybírat komise, která je složena z členů navržených Českou komorou architektů, zástupců města a historika umění.

Obnova kašny

Již několik týdnů zatím probíhají práce na obnově kašny, byla totiž v havarijním stavu. Cílem obnovy je nejen oprava této kulturní památky, ale také nutnost uvést ji do stavu, kdy unese nové sochy.

„První etapa, která probíhá i díky získaní dotace z Ústeckého kraje na obnovu kulturní památky, se věnuje stabilizaci kašny tak, aby byl výrazně eliminován negativní vliv dopravy, otřesů z ní. Vybuduje se železobetonový věnec se základovou deskou, na kterou se opět přeskládá původní kamenné schodiště,“ dodává Brčák.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x