Hodonínsko a Břeclavsko zpustošilo tornádo. Mrtví, zranění, obrovské materiální škody
25. červen 2021 Redakce Regiony 995 zobrazení 656 slovSedm obcí na jižní Moravě je zpustošeno. Ničivé tornádo, které se přehnalo v pásu od Břeclavi k Hodonínu, zanechalo spoušť.
Odpoledne a večer ve čtvrtek 24. června 2021 se zapíše tragicky do dějin sedmi obcí v Jihomoravském kraji. Největší škody hlásí Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hrušky.
Potvrzené jsou oběti, jejich počet není v čase vydání článku (25.6.2021, 1:00 hod) znám.
Zranily se stovky lidí včetně dětí, záchranáři hledají v troskách zavalené. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Do oblasti míří pomoc a posily z celé země, Slovenska i Rakouska.
Bouřka, která se prohnala nad obcemi, v pásu podél česko-slovenské hranice, zkázu zanechala nejen v obcích, ale i v Hodoníně.
Vítr, začíná se hovořit o regulérním tornádu, níčil domy, stromy, převracel auta, strhával pouliční lampy i sloupy vysokého napětí. Převracel autobus i kamion...
Sanitky odvážely zraněné do nemocnic. Nejen v Hodonině či Břeclavi, ale i do Rakouska.
Uzavřena byla dálnice D2, policisté předpokládají, že se jí podaří zprůjezdnit až v pátek 25.6.2021 před půlnocí. Na 52. kilometru bylo zřízeno u Lanžhota bylo zřízeno styčné stanoviště.
Okolo čtvrteční půlnoci je v terénu 194 jednotek hasičů s 267 kusy techniky.
Meteorologové zatím úkaz zkoumají, zatím nedokážou potvrdit, zda se jednalo o tornádo či trombu. „Podmínky na vznik tornáda v oblasti byly, vypadá to tak i podle záznamů z místa. Definitivně potvrzené to bude až v pátek, ale předběžně se dá říct, že to tornádo bylo,“ řekla pro iDNES.cz meteorologická služba Českého hydrometeorologického ústavu.
Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich pro ORP Břeclav a Hodonín vyhlásil stav nebezpečí.
Srdcem jižní Moravy se prohnalo tornádo. Ve čtyřech obcích řádilo nejvíce – jde o obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. Hejtman Jan Grolich pro ORP Břeclav a Hodonín vyhlásil od půlnoci 25. června 2021 stav nebezpečí na dobu 30 dnů, aby mohly být prováděny rychlé a efektivní kroky k záchraně životů, ochraně zdraví a majetku.
Hasičský záchranný sbor má situaci v postižených oblastech pod kontrolou, ta ale zůstává nadále mimořádně vážná.
"Jihomoravský kraj děkuje za všechny nabídky pomoci, ale v současnosti musí nejdříve podrobně zmapovat celou situaci přímo na místech a zjistit, jaké jsou tam aktuální potřeby," uvedl kraj v tiskovém prohlášení.
Od pátečního rána (8:00) Jihomoravský kraj aktivuje informační krizovou linku 800 129 291, na které bude možno nabízet pomoc pro postižené obce a jejich obyvatele. Tato podpůrná telefonní linka dosud vypomáhala s informacemi v rámci očkování (informace k očkování budou již k dispozici jen na lince 1221).
Specializované složky Hasičského záchranného sboru jsou svolávány z celé ČR. Jihomoravskému kraji nabídlo pomoc také sousední Rakousko – konkrétně dva vrtulníky a 35 záchranných vozidel. V současnosti o jejich možném nasazení jednají se Zdravotnickou záchrannou službou JMK.
"Vedení Jihomoravského kraje je v aktivní komunikaci s Vládou ČR.
Krizový štáb Jihomoravského kraje se v nejbližším čase opět sejde, jeho pracovní skupina bude aktivní nepřetržitě," stojí v prohlášení.
SOUVISEJÍCÍ: Tornádo na jihu Moravy přímo z Moravy: Přehledné info na jednom místě
Reklama