Hodonínsko a Břeclavsko zpustošilo tornádo. Mrtví, zranění, obrovské materiální škody

25. červen 2021  Redakce   Regiony  995 zobrazení  656 slov

Sedm obcí na jižní Moravě je zpustošeno. Ničivé tornádo, které se přehnalo v pásu od Břeclavi k Hodonínu, zanechalo spoušť.

Následky tornáda na jihu Moravy. Foto: HZS Jihomoravský krajNásledky tornáda na jihu Moravy. Foto: HZS Jihomoravský kraj

Odpoledne a večer ve čtvrtek 24. června 2021 se zapíše tragicky do dějin sedmi obcí v Jihomoravském kraji. Největší škody hlásí Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice, Hrušky.

Reklama

Potvrzené jsou oběti, jejich počet není v čase vydání článku (25.6.2021, 1:00 hod) znám.

Zranily se stovky lidí včetně dětí, záchranáři hledají v troskách zavalené. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Do oblasti míří pomoc a posily z celé země, Slovenska i Rakouska.

Bouřka, která se prohnala nad obcemi, v pásu podél česko-slovenské hranice, zkázu zanechala nejen v obcích, ale i v Hodoníně.

Vítr, začíná se hovořit o regulérním tornádu, níčil domy, stromy, převracel auta, strhával pouliční lampy i sloupy vysokého napětí. Převracel autobus i kamion...

Sanitky odvážely zraněné do nemocnic. Nejen v Hodonině či Břeclavi, ale i do Rakouska.

Uzavřena byla dálnice D2, policisté předpokládají, že se jí podaří zprůjezdnit až v pátek 25.6.2021 před půlnocí. Na 52. kilometru bylo zřízeno u Lanžhota bylo zřízeno styčné stanoviště.

Okolo čtvrteční půlnoci je v terénu 194 jednotek hasičů s 267 kusy techniky.

Meteorologové zatím úkaz zkoumají, zatím nedokážou potvrdit, zda se jednalo o tornádo či trombu. „Podmínky na vznik tornáda v oblasti byly, vypadá to tak i podle záznamů z místa. Definitivně potvrzené to bude až v pátek, ale předběžně se dá říct, že to tornádo bylo,“ řekla pro iDNES.cz meteorologická služba Českého hydrometeorologického ústavu.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich pro ORP Břeclav a Hodonín vyhlásil stav nebezpečí.

Srdcem jižní Moravy se prohnalo tornádo. Ve čtyřech obcích řádilo nejvíce – jde o obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. Hejtman Jan Grolich pro ORP Břeclav a Hodonín vyhlásil od půlnoci 25. června 2021 stav nebezpečí na dobu 30 dnů, aby mohly být prováděny rychlé a efektivní kroky k záchraně životů, ochraně zdraví a majetku.

Hasičský záchranný sbor má situaci v postižených oblastech pod kontrolou, ta ale zůstává nadále mimořádně vážná.

"Jihomoravský kraj děkuje za všechny nabídky pomoci, ale v současnosti musí nejdříve podrobně zmapovat celou situaci přímo na místech a zjistit, jaké jsou tam aktuální potřeby," uvedl kraj v tiskovém prohlášení.

Od pátečního rána (8:00) Jihomoravský kraj aktivuje informační krizovou linku 800 129 291, na které bude možno nabízet pomoc pro postižené obce a jejich obyvatele. Tato podpůrná telefonní linka dosud vypomáhala s informacemi v rámci očkování (informace k očkování budou již k dispozici jen na lince 1221).

Specializované složky Hasičského záchranného sboru jsou svolávány z celé ČR. Jihomoravskému kraji nabídlo pomoc také sousední Rakousko – konkrétně dva vrtulníky a 35 záchranných vozidel. V současnosti o jejich možném nasazení jednají se Zdravotnickou záchrannou službou JMK.

"Vedení Jihomoravského kraje je v aktivní komunikaci s Vládou ČR.
Krizový štáb Jihomoravského kraje se v nejbližším čase opět sejde, jeho pracovní skupina bude aktivní nepřetržitě,"
stojí v prohlášení.

SOUVISEJÍCÍ: Tornádo na jihu Moravy přímo z Moravy: Přehledné info na jednom místě


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x