Hradec Králové chce letos investovat téměř 700 milionů

17. únor 2022  Redakce   Regiony  1060 zobrazení  581 slov

Ve schváleném rozpočtu města Hradce Králové je na letošní rok připravených 699 milionů na investiční projekty. Největšími městskými rozvojovými akcemi v tomto roce jsou stavba multifunkčního fotbalového stadionu, budování inteligentního dopravního systému, rekonstrukce ZUŠ Střezina nebo lávka přes Labe u Aldisu.

Ilustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOW

V rozpočtovém výhledu na roky 2023 a 2024 jsou pak zařazeny nové a pokračující investice za dalších více než 655 milionů korun.

Reklama

Letos bude největší městskou investiční akcí stavba nového multifunkčního stadionu.

„Město tuto investici plánuje desítky let a je dobře, že po nekonečných diskuzích a projektování se práce konečně přesunuly na samotné staveniště. Podobu projektu i vysoutěženou cenu stavby vítězného sdružení firem schválilo městské zastupitelstvo loni na jaře jasnou většinou. S ohledem na výši této investice je tak pochopitelné, že v průběhu stavby bude stadion tvořit jednu z hlavních položek kapitálových výdajů městského rozpočtu,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Nová multifunkční aréna je v aktuálním rozpočtu plánována s výdaji 275 milionů korun.

„Dále budou pokračovat práce na inteligentním dopravním systému, u kterého letos předpokládáme výdaje ve výši 75 milionů korun. Také by se do konce roku měla dostavět lávka přes Labe u Aldisu, kde nám zbývá investovat zhruba 67 mil. korun. Před zahájením stavebních prací je první etapa rekonstrukce ZUŠ Střezina (letos 50 mil. korun), začít by měla stavba příjezdové cesty ke sportovnímu areálu DTJ (45 mil. korun) nebo stavba nové kanoistické loděnice na Orlici (28 mil.),“ uvádí investiční náměstek primátora Jiří Bláha.

Včetně dalších menších akcí v oblasti oprav komunikací, bytového fondu či výkupu potřebných pozemků má Hradec Králové v letošním rozpočtu naplánované kapitálové výdaje za 699 milionů korun.

Rozpočet na rok 2022 zastupitelé schválili na konci ledna po dodatečných úpravách jeho návrhu z prosince loňského roku.

„Se základním ekonomickým plánem na tento rok byl schválený i rozpočtový výhled na další dva roky. Ten počítá s financováním nových nebo pokračujících investic za více než 655 milionů korun. Vedle těchto již naplánovaných akcí se pak každoročně do rozpočtu podle jejich připravenosti zapojují další investice v řádu desítek milionů korun v rámci rozdělení výsledku hospodaření na jaře,“ vysvětluje ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová.

V příštím roce bude pokračovat rekonstrukce ZUŠ Střeziny s předpokládanými výdaji 30 milionů korun.

„Pokud se podaří dotáhnout stavební povolení a vysoutěžit dodavatele, měla by začít rekonstrukce křižovatky Mileta, na kterou má město ve výhledu na roky 2023 a 2024 připravených 170 milionů korun. Dalších 130 milionů korun je rezervovaných na rekonstrukci Velkého náměstí, zahájena by měla být revitalizace areálu Hvězda za 24 milionů, pokračovat bude rekonstrukce MŠ Sluníčko za 17,5 milionů korun,“ doplňuje investiční náměstek primátora Jiří Bláha.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 10x