Hradec Králové chce v příštím roce dotace za stovky milionů

24. říjen 2021  Redakce   Regiony  397 zobrazení  554 slov

Na rozvojové a investiční projekty chce radnice v Hradci Králové i v příštím roce na svůj účet obdržet dotace z evropských fondů, státního rozpočtu či jiných dotačních programů, a to více než 360 milionů korun.

Ilustrační snímek, Hradec Králové, náměstí. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek, Hradec Králové, náměstí. Foto MEDIASHOW

Uvedla to tisková mluvčí města Kateřina Šmídová v tiskové zprávě na oficiálním webu města Hradce Králové.

Reklama

Mezi největší městské akce, které již mají dotaci schválenou nebo o ni bude požádáno, jsou vybudování inteligentního dopravního systému, výstavba lávky přes Labe, multifunkčního fotbalového stadionu, odlehčovací služby v Honkově ulici nebo rekonstrukce a zateplení školských budov.Loni hradecká radnice z dotačních programů obdržela více než šedesát milionů korun.

„Letos předpokládáme, že dostaneme téměř 52 milionů. Největší část z této sumy je 26,5 milionu na projekt inteligentního dopravního systému, který má být hotový v roce 2023 a kde máme schválenou celkovou dotaci 157,8 milionů korun. Další dotační miliony letos ušetří městskému rozpočtu u investic do zateplení školských budov, úpravy veřejného prostoru před zimním stadionem, vybudování chodníků a stezek pro cyklisty,“ popisuje náměstkyně primátora pro ekonomiku a dotace Monika Štayrová.

V současnosti jsou již v realizaci další velké projekty, které město zahájilo v posledním období a velkou část nákladů chce ušetřit prostřednictvím dotace.

„Někde již máme dotaci schválenou, u jiných je žádost podaná nebo před podáním. Na stavbu lávky bychom měli dostat 102,7 milionů, 13,9 milionu na dokončení rekonstrukce a novou expozici v Muzeu východních Čech, 21,5 milionu na stavební úpravy domu pro sociální bydlení na Pražské třídě, více než 23 milionů máme schválených na dokončení dalších rekonstrukcí škol," tvrdí náměstkyně Štayrová.

"V případě úspěšného vyhodnocení žádostí u projektů jako jsou fotbalový stadion, odlehčovací služba v Honkově ulici nebo rekonstrukce křižovatky Fortna půjde o další stovky dotačních milionů. Jejich přesnou výši budeme znát až po projednání a případném schválení žádostí. Kvalifikovaným odhadem bychom mohli v příštím roce obdržet více než 360 milionů korun. Pokud k těmto předpokladům připočteme již čerpané a obdržené dotace od roku 2010, jedná se o celkovou částku jedna a čtvrt miliardy korun z dotačních zdrojů,“ dodává náměstkyně Štayrová.

Hradec Králové čerpá dotace prostřednictvím ITI hradecko-pardubické aglomerace a to především z Integrovaného regionálního operačního programu. Dalšími zdroji dotací mimo ITI hradecko-pardubické aglomerace jsou Operační program Životní prostředí, Operační program Doprava, Státní fond dopravní infrastruktury, Státní fond životního prostředí, Ministerstvo kultury a Ministerstvo práce sociálních věcí, ale i Královéhradecký kraj nebo Norské fondy či Nadace ČEZ.

O dotaci na nový multifunkční fotbalový stadion je pak požádáno u Národní sportovní agentury, kam také bude mířit v současnosti připravovaná žádost o dotaci na novou kanoistickou loděnici.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x