Hradec Králové chystá novou silnici na okraji města

16. červen 2022  Redakce   Regiony  1564 zobrazení  514 slov

Do Svobodných Dvorů na okraji města Hradec Králové povede nová ulice, které se zatím říká Nová Spojovací. Ta nahradí stávající Spojovací ulici, která bude v následujících letech zaslepena, a to s ohledem na připravovanou přestavbu silnice I/35 vedoucí od kruhového objezdu u ČKD směrem na Jičín.

Ilustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOW

Nově bude tato silnice vedoucí k dálnici D11 čtyřproudá. Svobodné dvory tak získají jiné napojení v podobě Nové Spojovací, která zároveň zlepší obslužnost rozrůstající se obytné zástavby v lokalitě. Na všechny stupně projektové dokumentace projektu Nová Spojovací schválili zastupitelé v minulém týdnu 2,5 milionu korun.

Reklama

V následujících letech zahájí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) přestavbu silnice I/35 vedoucí od kruhového objezdu u ČKD směrem na Jičín. Tato silnice by nově měla být místo dvouproudé čtyřproudá.

„Stávající napojení ulice Spojovací do silnice I/35 jsme původně chtěli zachovat, ale takové napojení na čtyřproudou komunikaci se podle ŘSD ukázalo jako neslučitelné s příslušnými normami,"vysvětluje primátor města Alexandr Hrabálek.

"Proto ŘSD ve spolupráci s městem nechalo zpracovat studii, která prověřila několik variant alternativního napojení ulice Spojovací a jako nejvhodnější řešení se ukázalo vybudování nové ulice v podobě Nové Spojovací. Ta nejen že zajistí lepší obslužnost Svobodných Dvorů, ale zároveň poskytne také místním příjemnou a bezpečnější cestu,“ dodává Hrabálek.

Tuto silnici město spolu s investorem lokality Meteor připravuje jako dvouproudou komunikaci.

„Napojovat se bude směrem od Spojovací ulice v lokalitě Kozlovka formou nového čtvrtého ramene křižovatky v jižní části této lokality. Do silnice I/11 vedoucí od kruhového objezdu u ČKD směrem na Prahu a Pardubice se pak bude připojovat novou okružní křižovatkou, kterou zde na své náklady vybuduje ŘSD,“ uvádí náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha.

Město ale celou Novou Spojovací samo provádět nebude, na vybudování komunikace se bude podílet s investorem výstavby lokality Meteor.

„Aby se mohly lokality jako Kozlovka, Meteor a další části Svobodných Dvorů v okolí Nové Spojovací rozvíjet, musí investor tuto oblast napojit obslužnou komunikací do ulice K Dolíkám. Připojení investora se tak stalo nedílnou součástí projektu Nové Spojovací,“ doplňuje náměstek Bláha.

Město bude silnici budovat ve dvou krocích. Jedním z nich bude část komunikace od křižovatky v lokalitě Kozlovka až k začátku lokality Meteor. Druhá etapa bude zahrnovat úsek od ulice K Dolíkám k plánovanému kruhovému objezdu na I/11.

Zastupitelé města již na svém zasedání schválili 2,5 milionu korun na zhotovení všech stupňů projektové dokumentace. Veškeré přípravy a práce bude město koordinovat s ŘSD. Samotná stavba této komunikace by mohla být zahájena zhruba za dva roky.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.42 hvězdiček / Hodnoceno: 12x