Hradecká křižovatka se změní v kruhový objezd

15. prosinec 2021  Redakce   Regiony  3788 zobrazení  443 slov

Už během prvních měsíců příštího roku by měla být zahájena rozsáhlá rekonstrukce přestupního terminálu a křižovatky Fortny pod schodištěm Bono Publico v centru Hradce Králové.

Ilustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Hradce Králové. Foto MEDIASHOW

Na podzim město vypsalo výběrové řízení na zhotovitele, radní města schválili vítěznou nabídku s cenou přibližně 52,6 milionů korun bez DPH. Většinu z těchto nákladů chce město pokrýt prostřednictvím dvou dotací.

Reklama

Křižovatka ulic Komenského a Ignáta Hermana v Hradci Králové by se měla přeměnit na kruhový objezd. Uvedla to v tiskové zprávě na webu města tisková mluvčí Kateřina Šmídová.

„Nyní je zde křižovatka ve tvaru písmene T, která především v době dopravní špičky působí poněkud chaoticky. Vytvořením kruhového objezdu by mohlo dojít především ke zvýšené bezpečnosti pro chodce a cyklisty, kterých se v této oblasti pohybují denně stovky až tisíce. Celkově by prostor mohl dostat nový řád a styl,“ říká náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha. Kromě této přeměny se dočkají úprav také chodníky a cesty v okolí, stejně jako autobusový terminál.

Stavební práce by měly být zahájeny začátkem příštího roku. Upraveny budou silnice v okolí terminálu, sjezd u soudu, obratiště v ulici Jana Koziny, přilehlé parkoviště a ostrůvek na Orlickém nábřeží. Nový povrch získá také chodník u Moravského mostu.

Dojde na přeměnu křižovatky Fortny na okružní, úpravy čekají také chodník ke zdravotní škole, autobusové zastávky, vjezd do kasáren a místa pro přecházení. Rekonstrukce by měla být kompletně dokončena v první polovině roku 2023.
Na tuto akci chce město využít hned dvě dotace, a to z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) čerpaného v rámci Hradecko-pardubické aglomerace (ITI).

Žádost o dotaci na část terminál (část A) byla podána v červenci tohoto roku.

„Na tuto část bylo požádáno o dotaci ve výši 21,1 milionu korun, což odpovídá 90 % celkových způsobilých výdajů. U části křižovatka (část B) město plánuje podat žádost o dotaci do konce roku. Plánovaná požadovaná výše dotace je 22 milionů korun, což odpovídá 90 % celkových způsobilých výdajů,“ uvádí náměstkyně primátora pro oblast městských dotací Monika Štayrová.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.76 hvězdiček / Hodnoceno: 54x