Hrochův Týnec dokončuje opravu spodního patra zámku

8. duben 2021  Redakce   Regiony  1112 zobrazení  242 slov

Jedním z historických měst v Pardubickém kraji je i Hrochův Týnec. Přibližně 300 let starý zámek, bývalý letohrádek premonstrátů převzalo v roce 2010 od státu město v poměrně zbídačeném stavu po dětském domově a diagnostickém ústavu.

Zámek Hrochův Týnec. Foto Pardubický krajZámek Hrochův Týnec. Foto Pardubický kraj

Vloni se s dotací téměř 10 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj pustilo do první etapy rekonstrukce. Ta se nyní chýlí ke svému závěru.

Reklama

Starosta Hrochova Týnce Petr Schejbal představil náměstku hejtmana Pardubického kraje Romanu Línkovi, který má na starosti také památkovou péči, jak projekt obnovy pokročil od loňské návštěvy.

Pardubický kraj pomáhá památkám v kraji svými dotačními tituly, které jsou nyní značně omezené.

Tady jsme se v minulosti podíleli na opravě historických bran do zámku a na rekonstrukci stropní konstrukce. Nyní mám radost, že vidím z krajské dotace krásně repasované historické dveře do zadního traktu zámku. V rámci celku to jsou sice drobnosti, ale i ty dotvářejí celkových dojem,“ konstatoval Roman Línek.

Zámek má uvnitř čtyři obyvatelná patra. Reprezentativní místnosti jsou dochované v prvním patře s historickým dřevěným ostěním i štukovými stropy. Přízemí by se mělo slavnostně otevřít v průběhu června, pokud to situace dovolí. Další patra zůstanou zatím uzavřená. Veřejnost zde může využívat  také rozsáhlý park, který město neustále vylepšuje.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x