Interaktivní mapa představuje starou Karvinou

26. květen 2021  Redakce   Regiony  1608 zobrazení  365 slov

Státní okresní archiv Karviná a statutární město Karviná připravily novou interaktivní mapovou aplikaci s názvem „KARVINSKO VE STOPÁCH ČASU“.

Důl Barbora.Důl Barbora.

Uživatelé se momentálně mohou na svých monitorech a displejích podívat do městské části Karviná-Doly (stará Karviná).

Reklama

Nová mapová aplikace navazuje na tematické webové stránky Státního okresního archivu Karviná s názvem „Projekt stará Karvinná“. Web vytvořený v roce 2010 byl věnován původní podobě města.

„O necelých deset let později jsme přistoupili k inovaci těchto stránek a rozšířili je o postupně budované interaktivní mapy. Jejich prostřednictvím jsme chtěli připomenout krásu a půvab staré Karvinné a formou srovnávacích snímků přiblížit široké veřejnosti drastickou proměnu krajiny našeho regionu,“ říká autor projektu a informatik Státního okresního archivu Karviná Marek Trojak.

V současné době obsahuje mapová aplikace bezmála 700 mapových bodů, více než 1200 napojených fotografií a množství připojených odkazů na archivní materiál.

„Cílem interaktivní aplikace je zpřístupnit veřejnosti historickou podobu města a regionu se všemi jeho proměnami, a uchovat tak jeho obraz pro nastupující generace,“ říká primátor Karviné Jan Wolf.

„Za pomoci archivních materiálů se snažíme o propojení konkrétních lokací s jejich původními obyvateli a o virtuální zpřítomnění jejich reálných osudů. Naší snahou je postupně vybudovat komplexní portál o historii Karvinska vhodný i pro účely vzdělávání ve školách,“dodává Wolf.

Na obsahu mapové aplikace „KARVINSKO VE STOPÁCH ČASU“ se i nadále pracuje, její stav rozhodně není definitivní. Postupně budou doplňovány digitalizáty příslušných archiválií i odkazy na další historické prameny a materiály.

„Provádět budeme i opravy aplikace a upřesňovat chybějící informace. Velmi rádi uvítáme spoluúčast veřejnosti na jejím dalším vývoji,“ upřesňuje Marek Trojak.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.6 hvězdiček / Hodnoceno: 15x