Jičínské muzeum se dočká historické modernizace

4. duben 2023  Redakce   Regiony  412 zobrazení  370 slov

Regionální muzeum a galerii v Jičíně čeká historická proměna, na jakou čekaly jeho expozice 30 let. Letos v září se muzeum pustí do modernizace svých expozic, které přinesou novátorství, hravost i interaktivitu a budou tak splňovat nároky muzejnictví 21. století.

Ilustrační snímek z Jičína. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Jičína. Foto MEDIASHOW

Rekonstrukce vyjde na bezmála 40 milionů korun. Z toho 33 milionů korun pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), zbytek zaplatí Královéhradecký kraj.

Reklama

„Atraktivnější nabídka pro návštěvníky by se měla stát dalším významným cílem turistického ruchu na Jičínsku s přínosem pro celý kraj. V rámci nabídky mezi dalšími muzejními expozicemi v Královéhradeckém kraji bude jičínské výstavnictví nabízet zajímavý impulz, který milovníci historie nikde jinde nenajdou,“ uvedla Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči.

Modernizace jičínské muzejní expozice se připravovala několik let a před lety se neúspěšně pokoušela ucházet například o podporu z tzv. norských fondů. Právě evropská finanční podpora konečně umožnila se do modernizace pustit.

„Nová expozice by měla být dokončena do konce roku 2026. Naše galerie zůstane i během rekonstrukce stále otevřená. Edukační aktivity muzea během úprav přesuneme do budovy bývalé fary v Robousích, kterou naše instituce spravuje,“ upřesnil Michal Babík, ředitel jičínského muzea a galerie, které patří mezi nejvýznamnější instituce svého druhu v kraji a každoročně ho navštíví desetitisíce lidí.

„Návštěvník vstoupí do nových expozic ze současnosti, z nejnovější doby, a postupně bude chronologicky skrze jednotlivé místnosti sestupovat do starších a starších dob. Poslední část expozice tak bude věnována pravěku,“ přiblížil koncept nové expozice ředitel Michal Babík.

Modernizace muzejních prostor bude probíhat v přímé spolupráci s městem Jičín, kterému zámek patří (podobně je tomu třeba v Hradci Králové, kde významnou Kotěrovu budovu muzea vlastní město, ale muzejní instituci stejně jako v Jičíně spravuje Královéhradecký kraj).


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x