Jihomoravský kraj představil novou agenturu - JINAG

23. září 2022  Redakce   Regiony  1292 zobrazení  402 slov

Zástupci Jihomoravského kraje představili na festivalu URBIS SMART CITY FAIR novou agenturu pod názvem JINAG. Ta se zaměří na inovace ve veřejné správě. 

Ilustrační snímek z Jihomoravského kraje - z Brna. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Jihomoravského kraje - z Brna. Foto MEDIASHOW

Přinášet inovace do života občanů Jihomoravského kraje skrze samosprávy. To je hlavním úkolem nově vznikající agentury. Záměry i osobitý vizuální styl z dílny brněnského kreativního studia B-tým, představili zástupci kraje na festivalu URBIS, který na brněnském výstavišti každoročně láká na veřejné inovace.

Reklama

„Jižní Morava se za posledních dvacet let vyvinula do regionu s druhým nejvyšším HDP v ČR. Je čas, abychom podobný kvalitativní skok uskutečnili v oblasti veřejných služeb," řekl úvodem Jiří Nantl, náměstek hejtmana JMK pro oblast vzdělávání a strategii.

"Úzce spolupracovat chceme zejména s obcemi s rozšířenou působností, které jsou přirozeným a klíčovým partnerem pro transformaci veřejného sektoru, která musí nastat, abychom zvládli proměnu energetiky, lepší podporu zdravotní a sociální péče v domácích podmínkách a další výzvy doby," dodal Jiří Nantl.

Prioritou jsou zefektivnění zdravotních služeb, mobility, životního prostředí a participace.

„Veřejný sektor je stále desítky let za byznysem v zavádění inovací. Chceme to v Jihomoravském kraji změnit, zrychlit digitalizaci veřejných služeb, zrychlit implementaci nových řešení, ať už technologií, nebo nových konceptů práce," řekl při představení Patrik Reichl, který přijal pozici ředitele JINAG po odchodu z funkce generálního ředitele vládní agentury CzechInvest.

Nyní zodpovídá za tým složený z dvanácti specialistů na jednotlivé činnosti. Hlavním úkolem bude nalézat a realizovat inovativní řešení pro zlepšení života v kraji.

Agentura je jedinečná svým zaměřením na život v městských aglomeracích i ve venkovském regionu. Za krátkou chvíli představila i první pilotní záměry. Jedná se například o MHD na vodíkový pohon, autobus na klik nebo nástroje k šetření s vodou.

Dalším plánovaným krokem je přistoupení Statutárního města Brna a brněnských univerzit do okruhu zřizovatelů agentury.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 8x