Jihomoravský kraj schválil koncepci zajištění dopravy

10. březen 2021  Redakce   Regiony  862 zobrazení  249 slov

Rada Jihomoravského kraje schválila koncepci zajištění železniční dopravy po ukončení stávající smlouvy o veřejných službách, protože stávající smlouva mezi JMK a Českými drahami, a.s. je uzavřena pouze do prosince 2022.

Z Brna. Foto Archiv MediaShowZ Brna. Foto Archiv MediaShow

Radní se rozhodli rozdělit soutěž o železničního dopravce do dvou samostatných částí. Při první části se soutěží dopravce, který bude využívat soupravy vlaků, které nakoupil do svého vlastnictví Jihomoravský kraj. V druhé části se bude soutěžit dopravce, který obslouží železniční linky vlastními soupravami.

Reklama

Schválili jsme soutěžení do dvou samostatných nabídek, abychom zvýšili konkurenční prostředí mezi dopravci. V minulosti se přihlásily pouze ČD, protože nikdo jiný nedisponoval dostatečným počtem vlakových souprav. Takto se může zapojit více provozovatelů, kteří nabídnou výhodnější podmínky a kraj ušetří,“ shrnul hlavní výhody rozdělení nabídek Jiří Crha – radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy.

Právě úspora výdajů z rozpočtu byla hlavním argumentem, proč se radní přiklonili k této variantě. Pokud by se soutěžil celý kraj jako celek, tak by dopravce musel vlastnit, případně zajistit, všechny vlakové soupravy samostatně.

„Dopravců, kteří disponují vlastní železniční vozbou nutnou k provozování dopravy na linkách, kde kraj neposkytne nová železniční vozidla, je opravdu málo. Rozhodli jsme se proto využít nákup vlaků jako výhodu a umožnit tak příchod novým provozovatelům, kteří mohou nabídnout výhodnější podmínky,“ doplňuje radní Crha.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x