Jihomoravský kraj začíná s tvorbou digitální technické mapy regionu  

25. duben 2022  Redakce   Regiony  287 zobrazení  359 slov

V měsíci dubnu 2022 se po administrativní přípravě začíná s tvorbou Digitální technické mapy Jihomoravského kraje.

Ilustrační snímek z Jihomoravského kraje - z Brna. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Jihomoravského kraje - z Brna. Foto MEDIASHOW

„Součástí tohoto projektu je pořízení údajů podél silnic II. a III. tříd metodou mobilního mapování. V Jihomoravském kraji bude zdokumentováno téměř 4 000 kilometrů,“ vysvětluje krajský radní pro vědu, výzkum, inovace a IT Jiří Hlavenka.

Reklama

Pro použití této technologie musí být na silnicích a jejich okolí vytvořeny dočasné kontrolní body. Technologie umístěná na střeše projíždějícího automobilu tyto body zaznamená a následně umožní zpracovateli přesnou identifikaci. Aby došlo k minimálnímu omezení provozu, mohou být v jízdních pruzích silnic vytvořeny kontrolní body nástřikem dvou čtverců.

Poškození či znehodnocení těchto značek naruší práci specializované firmy a může být předmětem přestupkového řízení. Jak zdůrazňuje radní Hlavenka, od projektu Digitální technické mapy Jihomoravského kraje lze očekávat výrazné zrychlení přípravy nejrůznějších staveb v regionu a také samotných stavebních řízení

„Celý projekt přijde v Jihomoravském kraji na 235 milionů korun a to včetně DPH. Téměř 200 milionů pokryje dotace z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zbytek dá kraj ze svých zdrojů,“ vyčísluje náklady krajský radní Jiří Hlavenka.

Digitální technickou mapou se v rámci uvedeného projektu rozumí databázový soubor obsahující údaje o vybraných přírodních, stavebních, technických a přírodních objektech a zařízeních popisující jejich skutečný stav.

Na podkladě mapy výškopisu a polohopisu zobrazuje stavební i přírodní objekty reálného světa (například budovy, silnice, sloupy, stromy apod.) a inženýrské sítě, které se v daném území nacházejí. Pokrytí území České republiky těmito digitálními technickými mapami je důležitým předpokladem pro zrychlení přípravy staveb a také stavebních řízení.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x