Kapacity testování jsou dostatečné, tvrdí hejtmanka

6. leden 2022  Redakce   Regiony  933 zobrazení  507 slov

Jednání se starosty obcí s rozšířenou působností (ORP) svolala hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová. Stalo se tak s ohledem na současnou epidemiologickou situaci a předpokladem jejího vývoje v souvislosti s novou mutací omicron.

Foto Plzeňský krajFoto Plzeňský kraj

Starostové byli opět informováni, že mohou k zajištění proočkování obyvatel na jejich územích využít dva mobilní očkovací týmy, a byli požádáni, aby pomohli působit na praktické lékaře pro děti a dorost pro zajištění vyšší proočkovanosti dětí.

Reklama

Jednání se konalo krátce po skončení Krizového štábu Plzeňského kraje.  Se stávající epidemiologickou situací seznámil starosty ředitel KHS PK Michal Bartoš.  Podle něho  se Plzeňský kraj nachází v roli premiantů v České republice a situace je dobrá.

Vedoucí odboru zdravotnictví KÚPK Jan Karásek seznámil starosty s dosavadními informacemi o testování a karanténě osob s tím, že bude konečný postup ještě centrálně schvalován.

Hejtmanka Ilona Mauritzová v této souvislosti starosty informovala, že jsou kapacity testování Plzeňského kraje dostatečné.

„Jsem velmi ráda, že došlo k navýšení kapacity vyhodnocování vzorků. Je to i díky FN Plzeň, Klatovské nemocnici, a zejména díky Bioptické laboratoři Plzeň, která je schopná v té největší špičce navýšit denní kapacitu vyhodnocených vzorků až na 7000-9000. To je velmi dobrá zpráva pro náš kraj,“ zdůraznila hejtmanka s tím, že celková kapacita je až 12 tisíc vyhodnocených vzorků denně.

„Nicméně hrozba varianty omicron je veliká. Stačí jen 15 sekund kontaktu s infikovanou osobou a může dojít k nakažení,“ upozornil účastníky on-line jednání M. Bartoš a vyzval k tomu, aby byl omezen počet osob na pracovištích.

Vyzdvihl využití on-linového kontaktu při jednáních a informoval starosty, že požádal AČR o nasazení dvou mobilních odběrových týmů. Od 10. ledna by měl být jeden nasazen ve FN Bory Plzeň a druhý v nemocnici v Domažlicích. V případě výskytu ohnisek nákazy budou vyjíždět do terénu.

S doporučeními k realizaci v oblasti dopravy seznámil starosty statutární náměstek hejtmanky a náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek. „V oblasti zajištění zimní údržby jsou opatření nastavena tak, že se řidiči vozidel zajišťujících zimní údržbu silnic nepotkávají a při střídání směn se desinfikují kabiny posypových vozů. Je možné, že se prodlouží doba zajištění ošetření některé ze silnic, v takovém případě vás žádáme o pochopení,“ řekl starostům náměstek P. Čížek.

Hejtmanka kraje také doplnila, že velké firmy zajišťující kritickou infrastrukturu již byly informovány, aby se na případnou složitou situaci připravily.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x