Karviná souhlasí s prodloužením těžby v Dole ČSM

4. březen 2021  Redakce   Regiony  1031 zobrazení  269 slov

Radní Karviné souhlasí s prodloužením těžby v Dole ČSM o další dva roky. Doporučili zastupitelům, aby tento měsíc na svém zasedání schválili dohodu s těžební společnosti OKD.

Důl ČSM Sever.Důl ČSM Sever.

Pro Mediashow to sdělil mluvčí karvinské radnice Lukáš Hudeček v tiskové zprávě.

Reklama

„Povolení těžby se týká výhradně oblastí, které nejsou zastavěné a nijak se nedotknou rezidenčních částí města," uvedl karvinský primátor Jan Wolf.

Společnost OKD postupně ukončuje těžbu, protože se nevyplácí. Minulý týden ukončila provoz v dolech Darkov a ČSA. Těží se už jen ve stonavském Dole ČSM, jehož důlní pole se nachází i pod Karvinou. Těžit se tam má minimálně do konce roku 2022.

Podle Wolfa proces ukončení těžby nebyl dobře připraven ze strany státu, který s dotčenými obcemi nijak nekomunikoval. „I když Vláda ČR ještě nedávno proklamovala uzavření dolů v letech 2025-2030, realita dnešních dní je zcela jiná. Snažíme se zmírňovat dopady útlumu těžby na Karvinsku, jak jen to jde," uvedl primátor.

Konec těžby podle něj působí nemalé potíže s transformací na období po těžbě městu i regionu, které nebyly na tak rychlý útlum připraveny.

Součástí dohody o prodloužení těžby je kompenzace, kterou Karviná od OKD dostane. Půjde o 35 milionů korun za rok.

„Získané peníze použijeme na podporu podnikání, přípravu průmyslových zón (Smart Park, OSP, a podobně), které přinesou nová pracovní místa," uvedl Wolf.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.03 hvězdiček / Hodnoceno: 29x